pohodlnejšie.
Viac ako východisková základňa to spôsobila strmá cesta Slovenska k nacionalizmu a izolácii od rozumnejšej časti sveta. Česko malo lepšie postavenú ekonomiku s vyšším podielom spotrebného priemyslu, zatiaľčo na Slovensku sa pomaly rozpadalo tradičné poľnohospodárstvo a priemysel vyrábal lacné medziprodukty.
Politickí strašiaci v Bratislave odstavili krajinu od zdroja peňazí, ktoré by mohli štruktúru hospodárstva zlepšovať. Česi žiadneho svojho Mečiara k moci nepustili, a ich hranice ostali otvorené zahraničným investorom. Na konci roku 2001 pripadalo na jedného Čecha 2500 dolárov priamych zahraničných investícií, na Slovensku o 1500 menej. Dolármi sa zaplatili nové firmy s novými technológiami a novými manažérmi. Staré slovenské firmy riadili ľudia, ktorí za ne ani platiť nemuseli. Ekonomickými zákonitosťami a časom sa rozdiely na vo vysokých sférach ekonomiky preliali až do peňaženiek.
Plat priemerného Čecha je viac ako 14 500 korún, na Slovensku je o dve tisícky nižší. Čím lepšia práca, tým je rozdiel v odmeňovaní vyšší. Skutočný rozdiel je ale v tom, čo sa dá za plat kúpiť. Znehodnocovanie peňazí, a teda aj miezd, bolo na Slovensku podstatne rýchlejšie. Od roku 1994 nám zdraželi spotrebné tovary o tri štvrtinu, v Česku o polovicu. Logicky naše platy využívame inak. Česi minú menej na základné životné potreby, ako je jedlo alebo bývanie, pretože sú lacnejšie a viac ako nám im zostane napríklad na kultúru.
Vďaka všetkým plusom, ktoré Slovensku chýbali, si mohli naši susedia dovoliť dlhšie ignorovať niektoré problémy, spoločné pre takmer všetky postkomunistické krajiny. Účtovníctvo českej vlády je na úrovni Slovenska pred dvomi rokmi a takzvané reformy najväčších výdavkových rezortov sa tam len teraz stali témou do diskusie. Dôchodkový systém si už Praha uvedomila, ale na Slovensku má táto reforma už pomerne jasné princípy a časový plán. Ekonomickému roku 2002 dávajú niektorí českí analytici jednoznačný prívlastok "zlý". Skrachovalo niekoľko privatizačných projektov, mínus v bilancii verejných financií dosiahlo rekord, hospodársky rast sa spomalil na trojročné minimum, nezamestnanosť sa priblížila k deviatim percentám a bude rásť.
Na konci desiatich rokov rozdielnej minulosti je šanca, že sa obe krajiny začnú opäť podobať. Napriek všetkým českým problémom je to dobrá správa pre Slovensko a jeho obyvateľov. Podobnosť má zatiaľ len formu približne rovnakého ratingu, úrokov z pôžičiek či integračných snahách, ale práve vďaka tomu sa môže vrátiť aj do peňaženiek alebo čísiel o nezamestnanosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.