Inak si ale všetko platia sami.
Prezident si ich vyberá z návrhu Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory. Jej predsedom je neoficiálny poradca prezidenta Peter Mihók. Pracovníčka zahraničného útvaru komory o výbere ľudí povedala, že "náš časopis Spravodaj oznámi návštevy, podnikatelia sa prihlásia a prezident si potom sám vyberá".
Niektorým záujemcom sa miesto neujde. Bývalý prezidentov poradca Ján Bílek spomína ako príklad minuloročnú návštevu Ruska. Do lietadla sa zmestilo 25 podnikateľov, chcelo ísť 40. Ostatní sa normálnou linkou pripojili k prezidentovmu programu. Výhody prvej skupiny vraj nie sú také veľké, lebo jediné, na čom ušetria, je letenka.
Pri výbere podnikateľov pomáha aj Úrad na ochranu ústavných činiteľov. "Majú podmienku, aby do lietadla išli ľudia, ktorí sú v poriadku," hovorí Bílek. Uprednostňujú sa podnikatelia, ktorí majú s krajinou kontakty.
Ministerstvo hospodárstva sa do zloženia návštev zapája najmä, keď ide o "štátne záujmy". Znamená to, že Slovensko chce v krajine postaviť napríklad tepelnú elektráreň "alebo sa presadiť s vojenským programom, povedzme odmíňovacím zariadením".
Význam návštev je podľa Bíleka veľký, aj keď nie vždy sa podarí niečo vyjednať. Dôležité je, že podnikatelia sú ako členovia oficiálnej výpravy vnímaní zahraničím lepšie. "Pri návštevách sa robia oficiálne podnikateľské fóra."
Minister Robert Nemcsics si nie je istý efektívnosťou tejto cesty podnikateľov do Číny. "Pripravujeme ďalšiu návštevu na úrovni podpredsedov vlád, ktorá bude na prelome marca a apríla. Čisto podnikateľská misia je ďaleko účinnejšia, pripravujeme to už päť mesiacov dopredu."
Slovenská delegácia navštívi v Číne aj Šanghaj, kde sa v roku 2010 uskutoční celosvetová výstava EXPO. Podnikatelia sa budú zajímať aj o prípravu letných Olympijských hier, ktoré budú v roku 2008 v Pekingu.
Autor: mož
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.