závisieť od výsledkov ekonomických analýz. Reagovala tým na špekulácie v médiách, že vláda odložila svoje plány vyhlásiť referendum o spoločnej európskej mene po zverejnení prieskumu verejnej mienky, podľa ktorého sa väčšina Britov nechce vzdať libry.
"Rozhodli sme sa, že ak to bude proti našim ekonomickým záujmom, neodporučíme vstup do menovej únie a neusporiadame referendum o tejto otázke," uviedla Hewittová pre rozhlasovú stanicu BBC. Z politického aspektu je podľa nej dôležité, aby sa Británia stala členom eurozóny, pretože to zvýši vplyv a posilní vodcovskú úlohu Británie. Hlavnou otázkou však zostáva, či prijatie eura bude dobré pre hospodárstvo krajiny aj neskôr. Britská vláda mala podľa nej pozitívnu úlohu v prilákaní zahraničného kapitálu a tak to musí zostať aj naďalej, pretože je to dôležité pre pracovné miesta a prosperitu krajiny.
Premiér Tony Blair prisľúbil do júna posúdiť hospodársky dopad vstupu do menovej únie a zorganizovať referendum, ak bude presvedčený, že prijatie eura by bolo správnym krokom. Vo svojom novoročnom vystúpení označil tému euro za najdôležitejšie rozhodnutie, ktorému čelí táto politická generácia. Kancelár štátnej pokladnice, Gordon Brown, zodpovedný za ekonomické analýzy, ktoré majú potvrdiť výhody vstupu do menového bloku, je však opatrný, pretože eurozóna je na pokraji recesie a úrokové miery sú podstatne nižšie ako v Británii.
Z prieskumu verejnej mienky internetovej spoločnosti Tiscali si 54 percent Britov neželá euro, napriek tomu až 74 percent% súhlasí s referendom. Okrem Británie je mimo eurozóny aj Dánsko a Švédsko. Švédsko uskutoční referendum o prijatí spoločnej meny v septembri.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.