na úspech, ani keď im v tom budú pomáhať USA a Británia. Informovala o tom francúzska tlačová agentúra AFP. "Nikdy v dejinách Iraku nedošlo ku zmene vlády pričinením Washingtonu alebo Londýna," uviedol Azíz na stretnutí so španielskou mierovou delegáciou.
Upozornil, že každá zmena vzišla vždy zvnútra krajiny, pričom poukázal na niektoré zlomové okamihy krajiny v 20. storočí.
Azíz vyhlásil, že opozičníci v Iraku nič nedosiahnu, pretože iracký ľud by nikdy neakceptoval kolaborantov, ktorí by "prišli na americkom tanku", aby prevzali vládu v krajine. V decembri sa v Londýne stretlo asi 300 predstaviteľov rôznych irackých opozičných skupín, ktorí sa po namáhavých rokovaniach dohodli na vytvorení 75 člennej komisie.
Tá by mala v "postsaddámovskom" federatívne usporiadanom Iraku pôsobiť ako dočasná vláda. Prvé zasadanie komisie je naplánované na 15. január v irackom Kurdistane. Americký prezident George W. Bush v decembri vyhlásil, že požiadal Pentagón, aby vyčlenil 92 miliónov dolárov na pomoc irackej opozícii, ktorá by mala prostriedky využiť na nákup vojenských zariadení a na výcvik. Iracký viceprezident pri príležitosti návštevy španielskych mierových aktivistov vyzval Madrid, aby sa vzdal podpory americkej politiky voči Iraku. "Pozícia španielskej vlády je politicky a morálne chybná," povedal Azíz a zdôraznil, že väčšia časť španielskej populácie s ňou nesúhlasí.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.