choroby, hojenie zlomením, majú vplyv stresové situácie. Nemusia vychádzať z vážnych príčin ako je napr. úmrtie v rodine, rozvod a podobne, ale z úplných maličkostí. Veď koľkí sa hádame pre hlúposti a väčšina manželských sporov trebárs o tvrdé alebo mäkké „i" vyvrcholí vojnou a tichou domácnosťou. Pre vás všetkých je charakteristické, že na pracovisku dokážeme akceptovať víťazstvá aj porážky, snažíme sa zostať suverénni a tolerantní v závažných veciach. Ale čo doma? Nech skúsi partner položiť mydlo na iné miesto kam patrí, umyť si topánky v umývadle, hneď sa začne slovná vojna. Čo ak partnerka odstrihne kus drôtu nožnicami namiesto kliešťami alebo skrutku pritĺka kladivom, lebo nevie nájsť skrutkovač, hneď je z nej kazisvet a jej činnosť vyplýva z debility. A už sa začne ľúty boj dvoch protivníkov, opakujúcich tisíckrát opakované „perly" z minulosti manželského života.
Podobné bojové postavenie býva aj medzi susedmi. Samozrejme pre hlúposti, pre výroky detí jednej alebo druhej strany. To sa týka väčšinou panelákových susedov, ktorí sa nakoniec vždy zmieria a po odrastení detí sú priateľmi. Horšie je to s chalupármi a susedmi, ktorí musia trpieť zvykové právo týkajúce sa vody zo studne, prechodu cez pozemok a všeličo iné, čo často končí na súde.
Odborníci odporúčajú pre hádavých partnerov, ktorí sa nedokážu doma vyhnúť emocionálnym situáciám, tzv. cvičebné päťminútovky podľa tohto návodu: Najprv musí jeden partner päť minút otvorene, voľným spôsobom rozprávať o všetkom, čo ho ťaží na srdci. Ten, ktorý ho počúva, by ho nemal prerušovať, ani jeho monológ nejako komentovať. Po piatich minútach by si mali vymeniť úlohy. Tomu sa hovorí: kompromis. A kompromisy sú dôkazom a potrebou lásky. Ak si niekto myslí, že kompromis je ústupok, mýli sa. Je to cvičenie v 'disciplíne láskavosť'.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.