vianočných sviatkov a šťastia do nového roku. Možno vás napadla otázka, kedy a ako tieto priania vo forme papierových kartičiek vznikli. Od kedy poštári na celom svete roznášajú milióny vianočných a novoročných blahoprianí?
Zrod vianočných pohľadníc je dodnes zahalený tajomstvom. Prvé blahoprajné lístky boli údajne vydané v Škótsku. Zdobil ich nápis Compliments of the Season (Príjemné sviatky). Vytlačila ich v roku 1841 tlačiareň Charlesa Drummonda v Edinburku. Posielali sa v zalepených obálkach. Za vynálezcu anglických vianočných pohľadníc je považovaný londýnsky obchodník unavený každoročným vypisovaním blahoprajných vianočných listov desiatkam známych, obchodným partnerom a zákazníkom. Henry Cole, ako sa tento obchodník volal, poznal svet a etiku a vedel, že keď všetkým nezapraje pokojné Vianoce, dopustí sa spoločenského faux pas a poškodí si tak svoju reputáciu gentlemana. Nechuť na písanie mu vnukla geniálnu myšlienku. V roku 1843 navštívil populárneho maliara Johna Caiicota Hersleya. Dnes už neznámy umelec vošiel vďaka počinu Henryho Colea do histórie ako autor prvej vianočnej pohľadnice. Jeho obrázok vytlačení na papieri a ručne kolorovaný sa stal hitom anglických Vianoc v roku 1843. Aj tieto prvé anglické vianočné pohľadnice sa posielali v obálkach. Podľa iného podania nestojí za vynálezom vianočných pohľadníc Henry Cole, ale Angličan Raphael Tuck, pôvodným povolaním kníhtlačiar. Vznik vianočných prianí by sa tak posunul až do roku 1866, podľa niektorých prameňov až do roku 1884. Či už je otcom prvej vianočnej pohľadnice tlačiar Charles Drummond, ctihodný Henry Cole alebo Raphael Tuck, obohatilo viktoriánske Anglicko ľudstvo nielen o kriket a ragby ale aj o novú tradíciu rozposielania vianočných pohľadníc.
Príklad Anglicka nasledovalo zanedlho cárske Rusko. V Moskve sa objavili v predaji tlačené vianočné priania s námetom ruského vianočného trhu. Obrázok sa stal natoľko populárny, že ho prevzali aj parížski výtvarníci. Pretože tlač začala byť príliš fádna a neuspokojovala rastúcu náročnosť zákazníkov, začali sa pohľadnice zdobiť korálkami, látkou, hodvábnymi a zamatovými stužkami, farebnými sklenenými čriepkami, vykrajovaním a vytláčaním, umelým imelom, perím, perličkami a pod. V polovici 19. storočia sa vianočné pohľadnice stali umeleckými dielami a vyhľadávaným predmetom zberateľských záujmov. Objav fotografickej reprodukčnej techniky výrobu pohľadníc zjednodušil, ale tiež ochudobnil o kúzlo a vynaliezavosť ručnej práce.
U nás a ešte okolo roku 1900 predávali prevažne pohľadnice s nemecky písanými nápismi. Aj napriek tomu, že si vianočné priania s českými či slovenskými nápismi získavali stále väčšiu obľubu, nemecký jazyk vytlačili až v roku 1918. Na našich pohľadniciach sa objavili motívy vianočného stromčeka, jasličiek, zasnežených krajiniek s malebnými chalúpkami a anjeličkami vznášajúcimi sa na nočnej oblohe.
Novoročné priania, tzv. novoročenky, sú staršou sesternicou vianočných blahoželaní, od ktorých sa líšia námetom aj obsahom. Romantika zasnežených Vianoc ustupuje klasickým zátišiam s hodinami odmeriavajúcimi posledné minúty odchádzajúceho roku, alebo bujarému hýreniu veselých pijanov vítajúcich začiatok novej nádeje na lepšie zajtrajšky. Rovnako ako za začiatkom výroby vianočných pohľadníc stál muž, aj za novoročenkami ho tiež nájdeme. Tentoraz ich má na svedomí český šľachtic, ktorý sa snažil dôstojne vykĺznuť z množstva spoločenských povinností. V našej vlasti totiž bolo od nepamäti zvykom prijímať na Nový rok osobné blahoželania. Najčastejšie sa navštevovali príbuzní, priatelia a známi. Náš národ nevedomky oživil jednu zo starobylých starorímskych tradícií, podľa ktorej ľudia nižšie postavení chodili počas saturnálie (predchodca kresťanských Vianoc) vzdávať hold svojim dobrodincom a seberovní využívali spoločné chvíľky na výmenu noviniek, klebiet a občas aj k nadviazaniu obchodných stykov. Kvôli neustále sa zvyšujúcemu počtu gratulantov sa ale táto povinnosť stávala pre príjemcov blahoželaní obtiažnou. Knieža Karel Chotek vykĺzol v roku 1827 z nepríjemnej situácie s eleganciou sebe vlastnou. Miesto toho, aby podľa zavedenej tradície prijímal zdvorilostné návštevy a usmieval sa od ráno do neskorých nočných hodín, začal rozposielať blahoprajné lístky. Hovorilo sa im ospravedlnenky a zdobil ich malý pekný obrázok. Šľachtic sa tak nevedomo zaslúžil o prvú aj keď nemecky písanú novoročenku. V Čechách aj na Slovensku novoročenky zdobila najčastejšie oceľorytina navrhnutá prvým riaditeľom pražskej umeleckej akadémie, profesorom Josefom Berglerom. Výťažok z predaja ospravedlneniek býval venovaný dobročinným ústavom starajúcim sa o siroty, chudobných a chorých. Najobľúbenejšie boli obrázky bohyne Fortuny zdobené nápisom Pour féliciter (Pre šťastie). Dnes sa na novoročenkách objavuje iba skratka P. F. s príslušným letopočtom.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.