zeleninu v nej pôsobí teplo, ktoré sa dodáva prostredníctvom menšieho množstva tekutiny, pary a tuky. Zásadne nedusíme v otvorenej nádobe a teplota nemá prekročiť 100 stupňov Celzia. Aromatické látky, ktoré vznikajú pri dusení, pôsobia na hodnotu pokrmu a zachytia sa v šťave, ktorá sa podáva priamo s hotovým jedlom a toto sa nevyberá.
Pokrmy dusíme buď vo vlastnej šťave, alebo so základom - cibuľovým, zeleninovým a s prísadou malého množstva tekutiny. Tekutina, ktorou sa potravina počas dusenia dopĺňa, musí byť vždy horúca, aby sa neprerušil proces dusenia. Pri dusení pokrm obraciame alebo miešame, polievame vydusenou šťavou, čím zabraňujeme vysušeniu povrchu a tvorbe nežiaducej povrchovej kôry. Tekutinu pridávame len v malých dávkach, aby sa potravina nevarila, ale dusila. Najvhodnejšou tekutinou na podlievanie je vývar z kostí, mäsa alebo zo zeleniny. Dôležitou zložkou pri dusení je tuk, ktorého výber závisí od druhu pripravovanej potraviny a od spôsobu prípravy. Biele druhy mäsa (teľacina, hydina, morské a sladkovodné ryby) a jemnejšie druhy zeleniny pripravujeme na masle, oleji alebo na rastlinných tukoch. Na prípravu tmavších druhov mäsa ako hovädzina, zverina, vodná hydina používame masť, slaninu a rastlinný tuk. Dusíme na sporáku, v rúre, vo vodnom kúpeli.
Dusením na sporáku pripravujeme menšie množstvo pokrmov z mäsa a zeleniny v primerane veľkých nádobách. Dusením v rúre pripravujeme obilniny (ryžu, krúpy) alebo väčšie množstvo mäsa. Pri dusení v rúre teplo pôsobí rovnomerne na celú plochu nádoby. Príprava pokrmov týmto spôsobom je rýchlejšia a rovnomernejšia. Dusením vo vodnom kúpeli (nádoba s potravinou je vložená do väčšej nádoby s vodou) pripravujeme jemnejšie druhy pokrmov, napríklad vaječnú sadlinu, paštéty, pudingy, nákypy a pokrmy z rýb a hydiny, pri ktorých sa pôsobím veľkého tepla môže narušiť ich konzistencia (pokrm sa môže rozpadnúť).
Autor: Ko
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.