existuje. Ian Browne a jeho kolegovia z Jodrell Bank Observatory v Manchestri o tom píšu v časopisoch Monthly Notices of the Royal Astronomical Society a Physical Review Letters.
Základom bola "inventúra" gravitačných šošoviek. Nazýva sa tak silné gravitačné pole medzi kozmickým objektom a pozorovateľom spôsobujúce skreslenie alebo multiplicitu obrazu objektu. Do pozície gravitačných šošoviek sa dostávajú galaxie, ktoré sa vsunú medzi Zem a vzdialený kvazar. Ich gravitačné pole rozptyľuje svetlo kvazaru, takže zo Zeme sa nám zdá, že ho vidíme viackrát. Astronómovia našli celkom 22 gravitačných šošoviek, to znamená, že asi každý sedemstý kvazar pozorujeme skreslene. Podľa Browna súvisí počet gravitačných šošoviek s podielom tmavej energie vo vesmíre. Pravdepodobnosť, že svetlo kvazaru na ceste k Zemi narazí na galaxiu je totiž o to väčšia, čím väčší je objem vesmíru.
Tmavá energia, pôsobiaca proti gravitácii, spôsobuje, že rozpínanie vesmíru sa zrýchľuje so zväčšovaním jeho objemu. Čím viac gravitačných šošoviek vedci objavia, o to viac tmavej energie musí existovať. "Možno sme nejakú gravitačnú šošovku prehliadli, ale čím viac ich bude, o to väčší je podiel tmavej energie," tvrdí Browne. Prvé nepriame dôkazy o existencii tmavej energie, ktorú zatiaľ nikto fyzikálne nedokázal, sú staré iba niekoľko rokov. Pri pozorovaní ďalekých supernov si astronómovia všimli, že sú oveľa vzdialenejšie ako by mali byť. Vysvetlili to tým, že rozpínanie vesmíru sa nespomaľuje, ale naopak zrýchľuje pôsobením tmavej energie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.