Rastie deň i zimisko
Od miniatúrneho prírastku svetla v sotva merateľnom blšom prevalení, charakterizovanom prvým vianočným sviatkom a od príslovečného novoročného slepačieho kroku, dostávame sa dnes (4. 1.) k optimistickejšiemu konštatovaniu.
V starších kalendároch mávala meniny Ida - pranostika vraví: Svätá Ida, dňa ti pridá. Ešte príjemnejšia je populárna trojkráľová prognóza, ubezpečujúca v súvislosti s týmto sviatkom (6. 1.) už o výraznejšom prírastku dňa: Na Tri krále o krok ďalej. Ibaže, jedna z najpravdivejších zimných pranostík zároveň varuje: V januári rastie deň - i zima.
Už zajtrajší (5. 1.) sviatok, mena Ježiš dávne mrazivé skúsenosti potvrdzuje. V Česku sa dodnes vraví: Na jména Ježíš ke kamnům nejblíž. Počasie v tento deň zaujíma aj roľníkov: Ak je na mena Ježiš pekný deň, bude úrodný rok, ak príde vietor, bude málo ovocia. Tento termín môže byť prelomovým i z hľadiska známych pranostických období - novoročnú zimu, ktorá sa podľa niektorých ľudových meteorológov dostavuje s istotou 60 percent, môže vystriedať trojkráľové oteplenie, ktoré máva až 75-percentnú pravdepodobnosť výskytu.
Sviatok Troch kráľov má oddávna mimoriadny pranostický význam a prináša za nošu upozornení. Vraví sa: Ak je na Tri krále jasno, vydarí sa pšenica, Ak v noci na Tri krále vidíš veľa hviezd, urodí sa veľa zemiakov. Ak večer pred sviatkom Troch kráľov vidno trblietať sa hviezdy, veľa bielych barančekov sa narodí. Ale v múdrostiach deduškov kotví aj známe trojkráľové oteplenie: Na Tri krále mäkko máme a i roľnícka prognóza: Ak na Tri krále voda tečie, urodí sa ľan. Máme teda na výber - v zmysle ďalšej prípoviedky, podľa ktorej: Tri krále mosty (z ľadu) stavajú alebo ich búrajú. Ešte vynaliezavejšia je mierne katastroficky znejúca pranostika, podľa ktorej: Ak je na Tri krále veterno, zamieša to planétami a bude úrodno. Úrodno naozaj bude - ale v svete zábav a tanca - sviatkom Troch kráľov totiž začínajú fašiangy.
Autor: eb
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.