jeden z najbežnejších sú rôzne nečistoty, ktoré ohrozujú ako funkčnosť tak aj kvalitu fotoaparátu a fotografovania. Ako teda postupovať pri fotografovaní a prípadnej očiste digitálneho aparátu?
Bežné fotoaparáty prakticky bez ohľadu na ich cenu sú pomerne chúlostivé zariadenia. O pojmoch ako prachotesnosť, omývateľnosť nemôže byť v tejto súvislosti reč. Pochopiteľne existujú výnimky v podobe špeciálnych modelov so zvýšenou odolnosťou. Ak chcete raz za päť rokov urobiť pár snímok pri mori a na pláži a ste šetrní užívatelia, báť sa nemusíte. Ale pokiaľ chcete pravidelne pracovať s aparátom v prašnom prostredí, hľadajte špeciálne konštruovaný fotoaparát alebo vždy používajte ochranné púzdro.
Základom pri práci či už s klasikou alebo digitálom sú čisté ruky. Môže to znieť banálne, ale prax ukazuje, že ani toto pravidlo nie je vždy ľahké dodržať. Pokiaľ s aparátom práve nepracujete, prenášajte ho v púzdre alebo v špeciálnej brašni. Fotoaparát voľne hodený v batohu či kabelke trpí. Naopak je dobré sa pri výbere púzdra zamerať na to, či sa dá úplne uzavrieť. Iba prekrytie totiž pred prachom neochráni.
Ak už na fotoaparát napadá nejaká tá nečistota, dôležité je sa rozhodnúť, či čistiť, a ak áno, akými prostriedkami. Pokiaľ ide iba o povrchové znečistenie plášťa, nei je problém odstrániť nečistotu v domácich podmienkach. Čistenie optiky, hľadáčiku a LCD je trochu náročnejšie, ale tiež sa dá realizovať doma. Akonáhle sa však nečistoty dostanú do vnútra fotoaparátu, je nutné navštíviť servis. V záručnej dobe je zásah do aparátu nemožný, lebo by sme stratili záruku, ale neodporúča sa vnútro aparátu čistiť ani po skončení záruky.
Plášť aparátu čistíme suchou a jemnou handričkou, ktorá nemôže aparátu uškodiť. Tá pomáha zmyť nečistoty, stopy potu a prípadnú špinu z rúk iba v niektorých prípadoch. Pokiaľ suchá handrička nefunguje, namočíme ju do čistej vody, poriadne vyžmýkame a až potom aparát utierame. Okamžite omyté miesta vysušíme suchou handrou. Ak je špina silnejšia, môžeme vodu nahradiť slabým roztokom saponátu. Dávajte však pozor na rozpúšťadlá!
Vstavané displeje je potrebné rozdeliť na dve kategórie - podľa toho, či je displej prekrytý ochranný sklíčkom alebo nie. Pokiaľ áno, môžeme ho čistiť rovnako ako vonkajší plášť. Pokiaľ je však chránený iba fóliou, je potrební s ním pracovať veľmi opatrne. Používajte iba suchú jemnú handričku. Neodporúčajú sa prostriedky na čistenie klasických monitorov.
Pri čistení hľadáčiku a optiky platia rovnaké zásady ako pri klasickej fototechnike. Jemný prach ofukujeme špeciálnym nástrojom alebo jemným štetcom. Na odtlačky prstov použite suchú handričku, ktorá nepúšťa chlpy.
Aj tu platí, že prevencia je lacnejšia a bezpečnejšia, než odstraňovanie následkov. Nie je síce potreba prepadať panike a fotoaparát nosiť iba v sterilnom prostredí. Ale opatrnosti nikdy nie je dosť. Prachové zrnko vo vnútri optickej sústavy či na snímači na fotografii nepôsobí pekne.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.