priestrannejšia kuchyňa tým lepšie. Často postačí aj malá pracovná kuchyňa s oddelenou jedálňou.
Pri plánovaní bytu býva úvaha o kuchyni často až na jednom z posledných miest a mnohí ju dokonca chápu iba ako účelový priestor, zaberajúci plochu 10 až 12 štvorcových metrov. A pritom sa v nej trávi toľko času...
Na začiatku by ste mali mať jasno, či chcete kuchyňu účelovú alebo či má byť aj s jedálňou a čiastočne obytná.
Či už plánujete modernú kuchyňu, tradicionalistickú či avantgardnú, majte na mysli, že spoločné jedlo sa v nej - ak je príťažlivá - stáva dôvodom k príjemným, priateľským posedeniam, ktoré radia takto pojatú kuchyňu na úroveň obývacej izby. Z psychologického hľadiska ešte vyššie.
Takže, či už máte kuchyňu hermeticky uzavretú voči naväzujúcemu obytnému priestoru, oddelenú od jedálne, alebo naopak, veľkú, zahrňujúcu aj jedáleň, je dôležité, aby vám osobne zvolené riešenia ozaj vyhovovali. rozhodnutie je iba na vás a vašich najbližších. Hlavne pri novovytváranej kuchyni a v novovzniknutom vzťahu je dohoda (aj v tejto otázke) veľmi dôležitá. Nie každý je zvyknutý jesť tam, kde sa varí a búcha s hrncami. A nie každá kuchárka je nadšená, keď ju niekto sleduje pri práci.
Ak sa vyslovíte pre variant otvorenej kuchyne, máme pre vás praktickú radu: Zariadenie voľte kvalitné, aby odolalo opotrebeniu bežného denného používania. Inak pre vás zvyk prijímať návštevy v kuchyni skončí fiaskom. Pozornosť si zaslúži predovšetkým nábytkové kovanie, pretože podlieha skaze najrýchlejšie. Dvere skriniek majú síce vydržať až 100 tisíc pohybov sem a tam, čo zodpovedá 14 otvorenia a zatvorenia za deň počas 20 rokov, ale v rodine s malými deťmi, ktoré rady otvárajú skrinky, to niekedy nestačí.
Stredom veľkých kuchýň je veľký stôl, okolo ktorého sa zhromažďuje rodina. Nielen pri jedle, ale aj pri rôznych domácich prácach, hrách a nie je vzácnosťou, že si pri takomto stole robia deti aj domáce úlohy. Účelne zariadená obytná kuchyňa môže mať oddelený priestor pre prácu a pre jedlo. Optické oddelenie oboch funkcií zabezpečí s istotou umiestnenie varného bloku tak, aby vybiehal do stredu miestnosti.
Spojenie pracovnej časti s časťou jedálenskou môže byť v jednom priestore. Oddelení urobíme pomocou nízkych skriniek či skrinkovou stenou, pokojne aj na výšku miestnosti, musí sa však doplniť dostatočne veľkým spojovacím otvorom určeným na podávanie jedál. Uľahčuje to servírovanie aj nasledovné odpratávanie použitého riadu, príborov a všetkého ďalšieho späť do kuchyne. Nezabudnite ani na osvedčený trik pre výtvarné odlíšenie určitého výseku interiéru, v našom prípade jedálenského stola. Súži na to nízko zavesené svietidlo umiestnené nad stolom, ktoré vonkajší priestor akoby potláča a centrum - jedálenský stôl - ohraničuje a zvýrazňuje.
Nabudúce niečo o malých kuchyniach.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.