Výskyt: Samaritánka rastie v suchých krovinách, pozdĺž ciest a na rumoviskách.
Popis: Je to vytrvalá bylina z čeľade hluchavkovitých so štvorhrannou byľou dorastajúcou do výšky 50 cm. Byľ je biela, plstnatá, listy sú tiež plstnaté. Biele drobné pyskaté kvety sú zostavené z polkruhovitých lupeňov a voňajú po jablkách. Od najstarších dôb je známa ako významná liečivá rastlina.
Zbierame: Zbierame vňať na začiatku kvitnutia od júla do septembra. V pestovaných kultúrach sa vňať zbiera 2 - 3-kárt za rok. Dobre usušená droga ma zelenú alebo šedozelenú farbu, jemnú charakteristickú vôňu a horkú, trochu ostrú chuť.
Účinné látky: Vňať samaritánky obsahuje silicu, glykosidické horčíny, diterpenický marrubin, triesloviny, saponiny, živice, kyselinu ursolovú a ďalšie látky.
Použitie: Samaritánku poznali už starí Egypťania, ktorí ju používali proti pôsobeniu jedov pri pľúcnych chorobách a ochoreniach dýchacích ciest.
Čaj (nálev): sa používa ako odvar pri žlčníkových chorobách, črevných problémoch, zápale priedušiek, dýchavičnosti, kašli a proti nechutenstvu. Je vhodná aj pri nechutenstve a úprave zažívania. Uvoľňuje nervovú sústavu a upravuje zrýchlenú činnosť srdca. Čaj sa pije veľkými dúškami ráno a večer po jednej šálke. Zvonku sa prikladá na zle sa hojace a hnisavé rany. Čaj pripravíme tak, že dve lyžičky suchej vňate zalejeme litrom vriacej vody. Na 15 minút odstavíme, potom scedíme a pijeme vlažný.
Prášok: má rovnaké účinky ako nálev. Denná dávka prášku sú 4 g.
Šťava z čerstvej vňate: čistí krv, vyháňa žlčové kamene, odstraňuje chudokrvnosť, zastavuje hnačku. Dobrá je pri žltačke, tvrdnutí pečene, nepravidelnej menštruácii, zápale dýchacích ciest, proti kašľu, pri zápale slinivky brušnej, pri srdcovej arytmii. Môže nahradiť chinín pri malárii.
Sirup: 100 g suchej vňate vložíme do 3 l studenej vody. Druhý deň studený nálev scedíme a varíme s 1 kg cukru do zhustnutia. Užívame proti kašľu 3-krát denne jednu lyžičku.
Obklad: šťavu z čerstvej vňate zmiešame s borovou živicou a prikladáme na pomliaždeniny.
Autor: iká
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.