odchodu do dôchodku. V roku 1998 získal podporu strán vládnej koalície, otvorene však proti nemu vystupovalo KDH. Dnes sa nemôže spoliehať na podporu ani jednej vládnej strany. Veľkou neznámou je, ako sa zachová Schusterov priateľ a šéf ANO Pavol Rusko. Zo strán má však Schuster najlepšie vzťahy so Smerom. Aj v tejto strane podľa našich zdrojov mnohí váhajú, či ho podporiť.
Martin Bútora - mohlo by ísť o jedného zo silných kandidátov. Slovenský veľvyslanec v USA patrí do okruhu ľudí, ktorí by mohli získať podporu celej vládnej koalície. Nie je vylúčené, že o podpore by uvažoval aj Smer. Bútorovou slabinou je, že nemá imidž ľudového politika. O prípadnej kandidatúre povedal: "Túto otázku mi kladú ľudia z rôznych prostredí. Vážim si dôveru, s akou sa na mňa obracajú. Onedlho sa zo Spojených štátov vrátim domov a teším sa, že sa budem stretávať s ľuďmi z rôznych kútov Slovenska, zhovárať sa s nimi a hlavne ich počúvať. To ostatné sa uvidí."
Eduard Kukan - mal by to byť topfavorit SDKÚ. Otázkou je, či by získal podporu celej koalície. Pre svoju minulosť by zrejme v prvom kole nemohol počítať s podporou kresťanských demokratov. Kukan však tvrdí, že s ŠtB nespolupracoval. "Práca ministra ma baví, robím ju s chuťou. O prezidentovi zatiaľ neuvažujem," povedal predčasom.
Vladimír Mečiar - Je viac ako pravdepodobné, že sa bude usilovať o prezidentské kreslo. Mečiarovu kandidatúru podporovanú HZDS by mohla vážne ohroziť iba jeho vnútrostranícka prehra s Tkáčovou skupinou. Mečiarova šanca stať sa prezidentom je malá.
Juraj Stern - Bývalý rektor Ekonomickej univerzity sa najnovšie zapísal do povedomia verejnosti kandidatúrou na primátora Bratislavy. Vo voľbách neuspel. "Ešte nikto nebol oslovený, čiže myslím si, že by bolo absolútne nevhodné, aby som sa k tejto téme vyjadroval," povedal.
Anton Neuwirth - Už raz za prezidenta kandidoval, v roku 1993. Jeho hendikepom môže byť vysoký vek. Minulo mu 80 rokov. "Prvá podmienka je, že by ma naozaj intenzívne chceli. Ak sa aj teraz cítim veľmi dobre, tak po osemdesiatke sa môže môj zdravotný stav veľmi rýchlo zmeniť." Neuwirth bol za poslednej Mečiarovej vlády veľvyslancom vo Vatikáne.
Ján Čarnogurský - Zakladateľ KDH necíti zatiaľ dostatočne širokú podporu pre prípadnú kandidatúru. Navyše hovorí, že nie je ochotný v záujme kandidatúry obetovať ani svoju súčasnú slobodu vyjadrovať sa napríklad o vojenskej účasti Slovenska v Iraku.
Ján Figeľ - Je typom umierneného politika. Môže sa zaradiť do okruhu kandidátov, ktorí by mohli byť prijateľní pre širšie politické spektrum. O svojej kandidatúre povedal, že sa ňou nezaoberá. Svoju úlohu teraz vidí v dokončení procesu európskej integrácie.
František Mikloško - Má povesť skúseného parlamentného matadora a často vie napätie v parlamente uvoľniť vipnou poznámkou. Keď sa však rozhodne vystúpiť, pozorne ho počúva aj opozícia. Mikloško okruh možných kandidátov KDH - Neuwirth, Čarnogurský, Figeľ a on, skomentoval slovami: "Skvelá zostava."
František Šebej - V máji tohto roku agentúra MVK uskutočnila prieskum, koho by ľudia volili za prezidenta. Šebej sa ocitol v prvej desiatke. Hlasy by mu dalo 5,3 percenta opýtaných. "Nesmierne mi to lichotí, ale nemám také ambície," povedal.
Ladislav Ballek - Mohol by byť kandidátom tzv. novej ľavice, ktorá sa formuje zo strán SDA, SDĽ, SDSS, SOP a Ľavicový blok. Spisovateľ Ballek je slovenským veľvyslancom v Česku. Na funkciu prezidenta už kandidoval v marci 1998. Parlament ho však nezvolil.
Peter Šťastný - O jeho kandidatúre na prezidenta z času na čas zaznie zmienka skôr v médiách ako v prostredí politických strán. Otázkou je, ako by si politici rozumeli s "hokejovou ikonou", ak by sa skutočne stala prezidentom.
Autor: sp
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.