Čínskej ľudovej republiky (ČĽR), ktoré včera v Pekingu podpísali prezidenti oboch krajín Rudolf Schuster a Ťiang Ce
Vyhlásenie sa podľa Ťiang Ce-mina stane programovým dokumentom, ktorý určí smerovanie ďalších vzťahov medzi Slovenskom a Čínou. ČĽR podľa svojho prezidenta plne rešpektuje vôľu slovenských občanov, ktorí si zvolili spoločenské zriadenie a domácu i zahraničnú politiku. Dokument, ktorý nie je medzinárodnou zmluvou, určuje základný politický rámec kooperácie po ukončení platnosti dvojstrannej Zmluvy o priateľstve a spolupráci z roku 1957.
Čína v ňom deklaruje rešpektovanie úsilia SR o členstvo v Európskej únii a NATO a vyjadruje nádej, že začlenenie Slovenska do týchto zoskupení bude impulzom pre ďalší rozvoj vzájomnej spolupráce.
SR vo vyhlásení potvrdila svoju politiku jednej Číny a zaviazala sa, že s Taiwanom nebude udržiavať oficiálne vzťahy ani oficiálne kontakty v žiadnej podobe. Dokument pripúšťa len obchodné a ekonomické vzťahy SR-Taiwan, iniciované súkromným sektorom.
Obe krajiny v Spoločnom vyhlásení potvrdili záujem na zvýšení intenzity ekonomickej spolupráce a obchodnej výmeny s osobitným zreteľom na obchodnú bilanciu. Z rezortov, v ktorých majú krajiny záujem užšie spolupracovať, deklarácia výslovne uvádza priemysel, poľnohospodárstvo, financie, bankovníctvo, dopravu a telekomunikácie. Čína i Slovensko zároveň vyjadrili vôľu spolupracovať v rezortoch justície a vnútra s cieľom bojovať proti medzinárodnému terorizmu, náboženskému extrémizmu, nadnárodnému organizovanému zločinu, pašovaniu zbraní a obchodovaniu s drogami.
Súhlas s ukončením platnosti pôvodnej bilaterálnej medzištátnej zmluvy, pochádzajúcej z čias socializmu, vyjadrila vláda SR začiatkom decembra 2002. Zmluva totiž obsahovala prekonané formulácie o bratskej pomoci a povinnosti, nezlučiteľné so súčasnými či budúcimi záväzkami SR, vyplývajúcimi zo vstupu do EÚ a NATO.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.