DPH z 10 na 14 %. Domácnosti budú za kubický meter plynu platiť v troch odberných sadzbách vrátane DPH 6,50 až 10,30 Sk plus fixné mesačné sadzby. Pre podniky by sa mali ceny plynu okrem vyšších stálych mesačných platieb pohybovať do 8,20 Sk/m3.
Ceny elektriny budú rôzne v rámci pôsobnosti troch rozvodných energetických podnikov v SR. Domácnosti budú od nového roka zaradené do siedmich odberných skupín, pre ktoré by sa mali ceny pohybovať vrátane DPH od 3,60 Sk do 5,10 Sk/kWh plus fixné mesačné sadzby. Najdrahšia bude elektrina používaná na elektrické vykurovanie, ktorá bude vo vysokej tarife stáť až 9,60 Sk/kWh. Podnikatelia budú za elektrinu platiť od 2,90 do 5 Sk/kWh, pričom oproti domácnostiam budú hradiť výrazne vyššie stále mesačné platby.
Priemernú cenu tepla stanovil regulátor pre tento rok na 450 Sk/GJ a konkurenčnú cena tepla, ktorá platí pre individuálne tepelné zdroje na zemný plyn, na 480 Sk/GJ. Maximálna cena vodného a stočného je pre tento rok vrátane DPH stanovená na 26,2 Sk/m3. Regulačný úrad rozhodol na konci minulého roka o priemernom zvyšovaní cien elektriny o 19,82 %, z toho pre domácnosti o 24,73 %. Priemerný rast cien plynu stanovil úrad na 32,7 %, pričom domácnostiam určil 43,7-% zdražovanie. Najmä v dôsledku rastu cien plynu by sa mali v tomto roku zvýšiť ceny tepla pre priemernú bytovú jednotku v SR o 17 až 18 %.
V prípade vodného rozhodol regulátor o 35-% raste cien a hranicu zdražovania stočného stanovil na 30 %. V dôsledku rozhodnutí regulačného úradu, ktorým úrad priblížil ceny energií a vody pre domácnosti na úroveň oprávnených nákladov a primeraného zisku dodávateľov, by mali stúpnuť mesačné náklady priemernej bytovej domácnosti o 542 Sk. V prípade rodinných domov, ktoré vykurujú zemným plynom, však mesačné náklady stúpnu až o takmer 1 290 Sk. Zmena dolnej sadzby DPH by mala domácnosti zaťažiť v tomto roku mesačne o ďalších asi 100 Sk.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.