jeho nákupnej či inej tašky. Ani pred vstupom do predajne, ani vtedy, keď zaplatil a z predajne odchádza. Ak tak obchodník urobí neoprávnene, zasahuje do osobnej imunity zákazníka-občana.
Ak má predávajúci podozrenie, že zákazník v predajni kradol, môže ho vyzvať, aby počkal na príchod policajtov a zatiaľ ho zadržať ako osobu podozrivú zo spáchania trestného činu. To však môže urobiť iba vtedy, ak zákazníka pristihol pri krádeži. Nemôže spotrebiteľa svojvoľne zadržať iba preto, lebo odmietol ukázať obsah svojej nákupnej tašky.
V prípade, že predávajúci zadrží spotrebiteľa, musí ho odovzdať orgánom činným v trestnom konaní. Len tie majú právo vykonať osobnú prehliadku zadržanej osoby.
Ak predávajúci zadržal spotrebiteľa iba preto, že odmietol ukázať obsah svojej tašky, mohlo by sa stať, že kupujúci ho zažaluje za porušenie základných ľudských práv, pričom by mohlo ísť aj o trestný čin obmedzovania osobnej slobody.
Predávajúci na ochranu svojho majetku môže urobiť primerané opatrenia, ktoré nie sú v rozpore s dobrým mravom. Napr. určí strážené miesto na odkladanie nákupných tašiek pred vstupom do priestoru, kde sa nachádzajú tovary ponúkané na predaj, a preberie zodpovednosť za ich prípadné odcudzenie, alebo požiada zákazníkov, aby pred vstupom do týchto priestorov oznámili, či v nákupnej taške, ktorú vnášajú do predajne, nemajú tovar rovnakého sortimentu, ako sa predáva v konkrétnej predajni.
Taktiež kupujúci je povinný správať sa v samoobslužnej predajni tak, aby to nebolo v rozpore s dobrými mravmi, to znamená rešpektovať opatrenia, ktoré predávajúci v záujme ochrany svojho majetku urobil.
O bezpečnostnej službe (vložiť do predchádzajúceho textu do rámca)
* Osoba vykonávajúca strážnu službu nie je v žiadnom prípade oprávnená zadržať inú osobu.
*Ak by pri kontrole, či osoba nemá pri sebe alebo na sebe predmety pochádzajúce z protiprávnej činnosti súvisiacej s chráneným objektom, sa zistilo, že osoba sa dopustila trestného činu a bolo by to potrebné na zistenie jej totožnosti, zabránenie úteku alebo na zaistenie dôkazov, je osoba vykonávajúca strážnu službu oprávnená takúto osobu obmedziť na osobnej slobode podľa § 76 odsek 2 Trestného poriadku.
*Toto oprávnenie má však každý, nielen osoby vykonávajúce strážnu službu.
*Podľa čl. 16 odsek 1 Ústavy Slovenskej republiky je nedotknuteľnosť osoby a jej súkromia zaručená. Obmedzená môže byť len v prípadoch ustanovených zákonom.
Zdroj:Informácie SOI
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.