referenda, vyzvalo včera politických predstaviteľov 38 osobností spoločenského, kultúrneho a vedeckého života na Slovensku.
Medzi signatármi občianskej výzvy sú napríklad bývalý premiér a predseda KDH Ján Čarnogurský, spisovatelia Ladislav Ťažký, Peter Jaroš, Albert Marenčin, Ján Tužinský, Ján Lenčo, filozof Egon Bondy, prezident KOZ Ivan Saktor, spevák Jozef Ráž, básnik Vojtech Kondrót, historik Ivan Laluha či publicista Roman Kaliský.
Koordinátor iniciatívy Eduard Chmelár zároveň včera pred novinármi oznámil vytvorenie petičného výboru za vypísanie referenda o členstve SR v NATO. Petičná akcia by sa pritom mala začať v priebehu najbližších dní. Okrem predsedu petičného výboru Chmelára sú jeho členmi i Ján Čarnogurský, enviromentalista Pavol Fabián, Roman Kaliský, generál v zálohe Emil Vestenický, sociologička Zuzana Kusá a Ján Lenčo.
Iniciátori výzvy sú presvedčení, že o takých závažných otázkach, ktoré vyplývajú z členstva SR v NATO, by sa mali všetci občania vyjadriť v referende. "S narastajúcim znepokojením však sledujeme snahy politických elít spochybniť legitimitu diskusie o praktickom zmysle našej integrácie do NATO," uvádza sa vo výzve.
Podľa Chmelára by najlepším riešením bolo spojenie referenda o vstupe do NATO s referendom o členstve SR v Európskej únii.
Mrzí nás to, je to osobná iniciatíva Jána Čarnogurského. To sú najčastejšie odpovede členov KDH na iniciatívu najznámejšieho člena hnutia, ktorý podpísal výzvu na vyhlásenie referenda o NATO. "KDH je za vstup Slovenska do aliancie a odmietame akékoľvek petície za referendum o vstupe do NATO. KDH odporúča svojim členom a sympatizantom, aby nepodpisovali žiadnu petičnú akciu a aby sa nezúčastnili na tejto akcii," hovorí predseda KDH Pavol Hrušovský.
Čarnogurský bol desať rokov predsedom KDH a svoj odchod zdôvodňoval aj tým, že sa chce slobodne vyjadrovať. Toto je jedno zjeho stanovísk, ktoré podľa Hrušovského "nekorešponduje s politickým rozhodnutím orgánov hnutia".
Čarnogurský stál skoro celý svoj život na strane odporcov komunizmu, podpísal Chartu 77. Teraz sa spojil aj so svojimi bývalými protivníkmi. "Mrzí nás, že sa spojil s ľuďmi, medzi ktorými sú aj bývalí členovia komunistickej strany, u ktorých sa iné postoje ani nedali očakávať," povedal Hrušovský.
J. Čarnogurský sa neobáva, že by jeho najnovšia iniciatíva mohla ohroziť vstup Slovenska do EÚ. Tvrdí, že jeho aktivity súvisiace s petíciou za referendum o vstupe do NATO nemajú nič spoločné s jeho materskou stranou KDH. "Nerobím nič, čo by bolo proti stanovám KDH ani proti ústave a zákonom. Už pred šiestimi rokmi som sa vyjadril za zdržanlivosť Slovenska pri rozširovaní NATO."
Ak by bolo referendum v najbližších dňoch, predpokladá, že by hlasoval proti. Nevylúčil však, že nejaké argumenty možno jeho názor zmenia.
Ocitol sa však na zozname ľudí, z ktorých veľká časť je známa svojimi kontroverznými názormi. Neobáva sa, že si poškodí kredit? "Táto iniciatíva spája signatárov iba v tejto jedinej otázke - referenda o vstupe do NATO, žiadnej inej. Signatári si ponechávajú svoje iné názory. Ktoré, ako hovoríte, sú často kontroverzné."
(rf/tasr)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.