za, ak v ňom bude zahrnuté aj zrušenie amnestií, ktoré udelil exprezident Michal Kováč. Predseda Strany maďarskej koalície Béla Bugár, ktorý včera informoval o výsledkoch rokovania Koaličnej rady, si nemyslí, že opozícia má vôbec záujem zrušiť amnestie. "Je to jedno, či má vôbec záujem takto riešiť a zrušiť amnestie. Je absolútne jedno, či tam pridáte Kováčove alebo čert ho vie ešte aké amnestie," doplnil.
Zámer včera predložili partnerom predstavitelia KDH a jeho šéf Pavol Hrušovský. Budúci týždeň absolvuje rokovania so všetkými poslaneckými klubmi v parlamente o podpore ich návrhu. Bugár dodal, že až po získaní ich súhlasného stanoviska a počtu minimálne 90-tich hlasov sa bude návrhom zaoberať parlament. Kresťanskodemokratickému hnutiu 10. júla 2002 po tretí raz v II. volebnom období neschválila poslanecká snemovňa návrh ústavného zákona o zrušení tzv. Mečiarových amnestií. Pri hlasovaní sa prezentovalo 96 poslancov, za prijatie bolo 56, proti návrhu KDH hlasovalo 26 a hlasovania sa zdržalo 14 zákonodarcov.
Prvýkrát návrh KDH predložilo do parlamentu ešte v marci 2000. Pri hlasovaní sa zdržali všetci členovia klubu SDĽ, za boli poslanci z SDK (vtedy ešte spolu s KDH), SMK a dvaja zástupcovia SOP. Proti boli opozičné strany. Po druhý raz sa situácia opakovala 19. decembra 2000, keď sa 21 poslancov SDĽ zdržalo. Za boli poslanci KDH, SDK a SMK a siedmi poslanci SOP. Opozícia bola opäť proti.
V júni 2001 Okresný súd Bratislava III zastavil trestné stíhanie exriaditeľa Slovenskej informačnej služby Ivana Lexu v kauze zavlečenia syna exprezidenta Kováča do cudziny. Dôvodom rozhodnutia súdu boli práve amnestie bývalého premiéra Vladimíra Mečiara.
MEDZITITUL: Súhlas s doprivatizovaním podnikov
Koaliční partneri včera vyjadrili politickú vôľu doprivatizovať časti podnikov, v ktorých si štát doteraz ponechával nadpolovičný vlastnícky podiel. Ako povedal po večernom rokovaní koaličnej rady predseda SMK Béla Bugár, Ministerstvo hospodárstva SR má vypracovať analýzu, ktorá by zhodnotila, čo prinesie novelizácia zákona o veľkej privatizácii.
Podľa Bugára by však "doprivatizácia negatíva priniesť nemala". Otázkou zostáva, či predaj štátnych podielov sa má uskutočniť už tento rok, alebo neskôr.
Partneri sa tiež dohodli, že pre reformu ústredných orgánov štátnej správy nebude vymenovaný splnomocnenec, ako to pôvodne zamýšľali. Podľa Bugára na Úrade vlády SR pracuje dostatok ľudí, ktorí koordináciu majú v náplni svojej práce. Títo ľudia by mali koordinovať činnosť, aby došlo k zúženiu štátnej správy.
Šéf SMK pripustil, že túto reformu si pred voľbami predstavovali ináč. Zdôraznil však, že je potrebné pripraviť odovzdanie jednotlivých kompetencií - a to sa nedá urobiť jedným rozhodnutím. Podľa Bugára zrušenie okresných úradov nie je nateraz pripravené.
Partneri sa tiež zhodli na tom, že Národná rada SR musí 21. januára prijať uznesenie o referende o vstupe Slovenska do Európskej únie (EÚ). Uznesenie by mali podpísať predsedovia všetkých parlamentných strán. Koalícia sa zhodla tiež na potrebe úpravy plánu legislatívnej práce vlády. Partneri ale včera nehovorili o kandidátoch na post ústredného riaditeľa STV. Bugár tiež predpokladá, že koaličné strany sa na jar začnú už venovať nominácii kandidáta na post budúceho prezidenta SR.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.