reformy verejnej správy. Presun kompetencií sprevádzalo nedoriešené financovanie, problémy s delimitačnými protokolmi, funkčnými miestami, mzdovými a prevádzkovými nákladmi, presunom hmotného a nehmotného majetku či nedodržiavaním legislatívnych predpisov a metodických nariadení. Napriek tomu mestá a obce presun kompetencií zvládli, a to aj v takej zložitej oblasti, akou bolo školstvo.
Podľa Sýkoru zákonodarná a výkonná moc neriešila vzniknuté problémy dostatočne razantne a samosprávam budú v roku 2003 chýbať prostriedky nielen na kompetencie, ktoré vykonávali pred začiatkom reformy, ale výrazne aj prostriedky na výkon nových kompetencií.
Za významnú udalosť v roku 2002 označil predseda ZMOS-u komunálne voľby, z ktorých vzišlo do 25-tisíc miestnych volených predstaviteľov. Uplynulý rok bol tiež rokom parlamentných volieb a kreovania novej vlády. Podarilo sa presadiť vyplatenie vyše štyroch miliárd korún 1500 obciam a mestám, ktoré v minulosti financovali výstavbu plynárenských rozvodov.
Od 1. januára 2003 bola vytvorená funkcia splnomocnenca vlády pre reformu verejnej správy, do ktorej bol vymenovaný Viktor Nižňanský. Samospráva s ním v minulosti úzko spolupracovala. "Očakávame, že nedoriešené veci v reforme verejnej správy sa dynamicky pohnú dopredu a nahromadené problémy sa budú riešiť v prospech miestnej samosprávy a obyvateľov miest a obcí," uviedol Sýkora.
Pripomenul, že 15. a 16. apríla tohto roku sa uskutoční XIII. snem ZMOS, ktorý bude volebným. Viac ako doposiaľ sa chcú mestá a obce venovať integrácii Slovenska do Európskej únie. "Naši zahraniční partneri z členských krajín únie nás totiž upozorňujú, že veľká časť zmien sa bude dotýkať práve pôsobenia miest a obcí," dodal predseda ZMOS-u.
Autor: Štrba (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.