bol súčasne tento zákon prijateľný
Šéf maďarskej diplomacie tak reagoval na predchádzajúce kritické vyjadrenia predsedu Zahraničného výboru maďarského parlamentu Zsolta Németha na adresu maďarského kabinetu. Podľa Kovácsa Orbánova vláda predložila na schválenie do parlamentu taký zákon, ktorého jednotlivé prvky respektíve formulácie sa "stali neprijateľné pre vlády niekoľkých susedných krajín a zároveň neboli v súlade s normami európskych inštitúcií".
Vláde premiéra Pétera Medgyessyho tak zostala úloha, aby vzniknuté napätie odstránila úpravou tohto zákona, zdôraznil minister. Zvolili sme taký postup, že sa - zohľadňujúc mienku Európskej únie - dohodneme na základných zásadách úpravy zákona najprv so susedmi. Keď sa to stane, potom pripravíme text právnej normy, ktorý predložíme Stálej maďarskej konferencii (Máért). Pretože zatiaľ ešte stále prebiehajú rozhovory o základných zásadách, teraz ešte nie je opodstatnené zvolanie tohto orgánu, informoval ďalej Kovács.
Medzi výhradami Zs. Németha k postupu vlády bolo okrem iného aj to, že jednotlivé prvky upraveného zákona by sa na občanov členských krajín EÚ nevzťahovali, teda od roku 2004 na Maďarov na Slovensku a v Slovinsku a od roku 2007 ani na Maďarov v Rumunsku. Németh ako bývalý štátny tajomník na ministerstve zahraničných vecí sa musí pamätať na to, že práve kvôli požiadavkám EÚ Orbánova vláda vynechala zo zákona Rakúsko, upozornil šéf maďarskej diplomacie. Podľa presvedčenia maďarských socialistov slúži skutočným záujmom maďarského národa to, ak parlament prijme taký zákon, ktorý podporí zotrvanie a existenciu Maďarov v ich tamojších rodných krajinách, ako aj uchovanie ich maďarského jazyka a kultúry. To ostatne nie je v rozpore s normami Európskej únie, na rozdiel od násilných formulácií FIDESZU, ktoré slúžia nanajvýš vyvolávaniu nacionalistických vášní, a to na oboch stranách, dodal L. Kovács.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.