rozdeleného ostrova. Informoval o tom včera hovorca tureckého ministerstva zahraničných vecí Yusuf Buluc. "Plán prináša nový dôležitý prvok v snahách o dosiahnutie mierovej dohody o Cypre. V súvislosti s tým je potrebné zmeniť našu politiku a to práve robíme," uviedol hovorca na tlačovej konferencii. Buluc nespresnil detaily zmeny tureckého postoja, zdôraznil však, že medzi Ankarou a Severocyperskou tureckou republikou Raufa Denktaša nejestvuje ani najmenšia nezhoda. Turecká tlač v poslednom čase často špekuluje o zmene tureckého postoja k otázke znovuzjednotenia Cypru. Turecká vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) sa hodlá na rozdiel od predchádzajúcich tureckých vlád predovšetkým vzdať hrozby anexie tureckej časti Cypru. Medzi predstaviteľmi AKP a Denktašom však v posledných týždňoch došlo aj k sporom. Líder AKP Recep Tayyip Erdogan začiatkom januára vyhlásil, že Turecko by malo znovu zvážiť svoj dlhoročný tvrdý postoj k problematike Cypru. Erdogan zároveň obvinil vodcu cyperských Turkov Raufa Denktaša, že si nevšíma volanie verejnosti po zjednotení ostrova. Podľa pozorovateľov je Erdoganovo vyhlásenie radikálnym odklonením od tradičnej línie tureckých politikov, ktorí len málokedy kritizovali Denktaša, vodcu cyperských Turkov obývajúcich sever Cypru. Denktaš predtým nový plán OSN na znovuzjednotenie ostrova kritizoval a označil ho za neprijateľný. Severná časť ostrova od svojho osamostatnenia v roku 1974 nebola uznaná žiadnou inou krajinou okrem Turecka. Južnú časť ostrova obývajú cyperskí Gréci. Zatiaľ nie je jasné ako ďaleko je Ankara pripravená zájsť vo vyvíjaní tlaku na Denktaša. Ankara očakáva, že prijatie zjednoteného ostrova do Európskej únie by mohlo mať pozitívny vplyv aj na vstup Turecka do EÚ. Denktaš je vystavovaný čoraz väčšiemu tlaku, aby do 28. februára zaujal postoj a dohodol sa s predstaviteľmi cyperských Grékov. Dátum určil plán OSN ako koniec lehoty stanovenej na vyriešenie cyperského problému. EÚ pozvala Cyprus na vstup v roku 2004, pričom nebude záležať na tom, či sa ostrov dovtedy zjednotí.
Izraelskí vojaci zastrelili Palestínčana
Nábulus (TASR) - Príslušníci špeciálnych izraelských jednotiek zastrelili včera ráno pri Nábuluse na západnom brehu Jordánu 18-ročného Palestínčana. Podľa palestínskych svedkov došlo k incidentu v obci Saida, kde sa mladík nachádzal na streche budovy susediacej s domom, ktorý izraelskí vojaci demolovali. Zbúraný dom patril otcovi jedného príslušníka Brigád mučeníkov al-Aksá, ktoré sú zodpovedné za viaceré protiizraelské útoky. Táto skupina prevzala zodpovednosť aj za dva nedeľňajšie samovražedné atentáty v Tel Avive, ktoré okrem atentátnikov stáli životy 22 osôb a bolo pri nich zranených asi 100 ľudí. Podľa predstaviteľa armády je zbúranie domu posolstvom pre potenciálnych atentátnikov a ich komplicov, aby vedeli dopredu cenu, ktorú budú musieť zaplatiť za svoje teroristické operácie. Organizácie na ochranu ľudských práv tento izraelský postup kritizujú a považujú ho za kolektívny trest. Pri pátraní po teroristoch izraelské bezpečnostné sily zatkli v noci navčera na Západnom brehu 26 Palestínčanov, zaradených na zoznam podozrivých osôb.
Šesť vrážd kvôli dôchodkom
Moskva (TASR) - Obraz hrôzy sa naskytol obyvateľom ruskej dedinky Paršovo, kde pravdepodobne kvôli dôchodkom zavraždil neznámy páchateľ šiestich starších obyvateľov jedného domu. Susedom v obci so 14 obyvateľmi ležiacej východne od Moskvy bolo podozrivé, že v dome sa napriek treskúcej zime nekúri. Polícia nato objavila mŕtvoly štyroch mužov a dvoch žien. Úrady sa domnievajú, že motívom brutálneho činu boli dôchodky, ktoré obete krátko pred ním dostali. Priemerná mesačná penzia je v Rusku takmer 1 500 rubľov (46 eúr).
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.