je rozhodnutý prispieť aj osobne tým, že bude ako hlava štátu rokovať s čínskymi podnikateľmi v Bratislave.
"Čo sa vám u nás nepáčilo, povedzte mne, a čo páčilo, o tom porozprávajte doma," povedal prezident, keď včera pozval šanghajských finančníkov, bankárov a priemyselníkov, aby sa prišli osobne pozrieť na Slovensko, ktoré by pre nich mohlo byť vhodnou krajinou na investovanie. Na stretnutí v Šanghaji zároveň vyslovil očakávanie, že s týmto 14-miliónovým mestom, ktorého súčasťou je špeciálna ekonomická zóna Pudong, nadviažu podnikateľské a obchodné kontakty slovenské podniky.
Hoci šanghajskí podnikatelia zatiaľ na Slovensku neinvestovali, objem obchodnej výmeny medzi týmto mestom pod priamou správou čínskej vlády a SR bol za prvých 10 mesiacov roku 2002 takmer 10 miliónov dolárov. Priemyselníci zo Šanghaja na včerajšej schôdzke so Schusterom ocenili najmä slovenské kotly pre energetiku a letecký navigačný systém, ktorý podľa nich zaujíma popredné miesto v svetovej konkurencii.
Číňania vyjadrili potešenie nad na dnes pripravovaným otvorením pobočky Elektrotechnického výskumného a projektového ústavu (EVPÚ) a. s. Nová Dubnica v Šanghaji, ktorý bude certifikovať čínske elektrotechnické výrobky. V prípade získania certifikátu ich totiž bude možné exportovať do Európskej únie i ďalších krajín sveta.
Schuster včera rokoval aj so starostom mestskej časti Pudong Chu Wejom. Ten konštatoval, že do tejto špeciálnej ekonomickej zóny zatiaľ nedorazili žiadne slovenské investície.
Zóna, ležiaca na 556 km štvorcových, sa začala budovať v roku 1990 na príkaz vlády, ktorá sa rozhodla postaviť tu svetové ekonomické centrum. Pudong dosahuje priemerný 20-percentný ročný hospodársky rast a jeho HDP za rok 2002 bol 125 miliárd jüanov (vyše 15 miliárd USD). V meste mrakodrapov, postavenom v rámci plánovanej ekonomiky, sídli 123 finančných inštitúcií, je tu najväčšia burza v Ázii a 40 percent priemyselnej produkcie pochádza z oblasti hi-tech. Keďže Pudong splnil predchádzajúcu päťročnicu o dva roky skôr, vláda naplánovala, že v 10. päťročnici sa postaví nové letisko, ktoré ročne prijme 80 miliónov cestujúcich, a nová 27-kilometrová trasa metra. Doterajšie zahraničné investície v Pudongu predstavujú vyše 43 miliárd USD, pričom najväčšími investormi sú USA pred Japonskom a Nemeckom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.