základe informácií tajných služieb v jednom byte v severnom Londýne.
Zadržaní muži pochádzajú z Alžírska a britské úrady ich podozrievajú, že sa pokúšali vyrobiť biologickú zbraň. Polícia vyšetruje aj ich možné spojenie s teroristickou sieťou al-Káida.
Podľa bezpečnostných zdrojov protiteroristická jednotka v súvislosti s týmto prípadom pátra po ďalších troch osobách. Objavili sa tiež špekulácie, že stúpenci al-Káidy sa chystajú udrieť v britskej metropole, alebo v iných európskych mestách. Polícia sa obáva, že malé množstvo ricínu, ktorý našli v londýnskom byte by mohla byť len špička ľadovca, a že extrémisti či už v Británii, alebo inde vo svete, majú v rukách oveľa väčšie zásoby tejto látky. Veľké množstvo ricínu sa údajne našlo v Afganistane.
Odborníci sa však domnievajú, že i keď je ricín smrteľný už v malo množstve, jeho použitie ako zbrane hromadného ničenia je aj napriek tomu skôr nepravdepodobné. Musí sa totiž dostať do tela priamo cestou: buď potravou, inhalovaním alebo pichnutím injekcie. Pre masový útok by preto teroristi potrebovali nejaký nezvyčajný "nosič", napríklad ako v prípade bulharského disidenta, ktorý v roku 1978 zomrel po jedinom nepatrnom bodnutí otráveným hrotom dáždnika. Takýmto spôsobom sa však masový útok uskutočniť nedá...
Podľa historika Michaela Yardleyho, odborníka na terorizmus, zadržaní možno pripravovali akcie podobné vlaňajším incidentom s antraxom v listoch. Objavili sa aj fámy, že chceli ricín pridať do smotany.
Britská vláda pre každý prípad zalarmovala lekárov a nemocnice a vyzvala ich, aby si pozorne všímali, či sa u pacientov neobjavia príznaky otravy ricínom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.