klaunov s píšťalkami, vyrobili obligátny randál a nechali sa pozvať na hodinový diškurz s Kaníkom. Múry sa nezachveli, lustre nepopadali, bol to ale dostatočný dôvod pre všetky médiá na vyslanie celých štábov, aby točili a reportovali. Ani s ich spoluúčasťou to však na veľkú "okupáciu" MPSVaR nevyzeralo.
Tú vyhlásil odborársky guru Saktor a má trvať dovtedy, kým sa Kaník nepodvolí vykonať "zásadné zmeny" v navrhovanej novele ZP. Budú vraj na ministerstvo chodiť každý deň, aby vysvetlili zamestnancom MPSVaR "dôsledky prijatia novely". Uvidíme.
V každom prípade by ich už Kaník zajtra dovnútra pustiť nemal. Presnejšie - nesmie. Sranda je sranda, ústredný orgán štátnej správy však nie je cirkus Humberto. Predstavme si, že by sa do súkromnej - vlastne akejkoľvek - firmy chodili v pracovnom čase takto zohrievať a odbavovať cudzí ľudia. Jednoducho absurdné - strážna služba či polícia by ich vykopala ako psov.
To nie je už o odborárskych právach, ale o bordeli, bránení vo výkone funkcie verejného činiteľa, porušovaní domovej slobody a bohviečom ešte. Kde sa vôbec v tých šalátoch berie drzosť obmedzovať v práci štátnych zamestnancov, ktorí sú platení z peňazí daňových poplatníkov? Keďže ich včera Kaník ešte pohostil a aj ústretovo s nimi poklebetil, stratu času by mal nahradiť z vlastnej mzdy. Občania si platia ministra, aby pracoval, nie aby sa flákal a podaromnici debatoval s chumajmi, ktorí sa týmto iba propagujú v médiách a získavajú verejný priestor pre vlastnú agendu.
Podstatná je ale táto odborárska trúfalosť, ktorá je naskutku neuveriteľná: Saktor sa vyhráža, že oni "BUDÚ OKUPOVAŤ, KÝM SA NEZMENÍ FILOZOFIA...atď". Z akého titulu, akým právom, to kde videli - "okupovať" cudziu budovu? Všimnime si to dobre - kto iný si v normálnej krajine môže dovoliť také čosi nieže urobiť, ale vôbec vyhlásiť? A všimnime si aj to, ako sme všetci otupeli - žiadne médium, žiadny novinár, nikto sa počas včerajšieho happeningu nespýtal, kde sa berie na takéto vydieranie a vyhrážanie sa trestnou činnosťou právo? Nie - oni sú odborári, posvätné kravy, tí môžu všetko, aj sa nasťahovať do súkromného resp. štátneho majetku. Skúste zajtra prísť do Korzára a povedať, že obsadíte redakciu, lebo nepíšu pekné články. Nedá sa - odborári na ministerstvo môžu.
Banda príživníkov, berúcich sa za "práva pracujúcich", môže na Slovensku všetko. Pred rokom, keď Mikloš nesmelo ohlásil pokus o novelizáciu toho istého ZP (ešte pred vstupom do účinnosti 1.apríla), Saktor zaburácal, že "ak bude treba, aj POŠKODÍME SR Z MEDZINÁRODNÉHO HĽADISKA". Rozumiete - on je Saktor, on môže, keď bude treba, zastaví sa až v Štrasburgu a Haagu.
Samozrejme a našťastie, bicepsy majú vypracované iba na žuvacích svaloch. Tie zakrývajú slovenskú odborársku podstatu - skutočné štrajky a skutočne masové pohyby zorganizovať nevedia. KOZ je pohrobkom boľševickej ROH, čo znamená, že sa tvária síce bojovne, aby si udržali funkcie, ale sú neschopní akcie.
Paradoxne sa teda nemáme na čo sťažovať - odborárske povstania proti Zákonníku práce totiž môžu vyzerať aj inak. Napríklad ako minulý rok v Poľsku, keď stotisícová demonštrácia Solidarity vo Varšave donútila vládu korigovať novelu ZP. "Solidarnošč" je veru iná káva - tá veru za reálne práva robotníkov aj bojovala, keď im bolo naozaj zle. Dnes sú už vedľa, zotrvačnosť ale nepustí... V Ríme, tiež minulý rok, bola proti Berlusconiho novele ZP miliónová manifestácia a v ostatných talianskych mestách státisícové. A to nebolo všetko - medzi rečou stihli ešte aj zavraždiť autora novely, Marca Biagiho, čím sa pripomenula éra Červených brigád spred 20 rokov. Nesmierne ostré vystúpenia odborárov zažilo už i Česko i Maďarsko. Je to fakt tak - nad schopnosťami "saktorovcov" by sme mali vlastne plesať (najmä keď sa blíži sezóna).
Len keby nevyzývali na narušovanie verejného poriadku a zákona.
Pozorovať, či sa dokážu prekonať a niečo úderného naozaj zosnovať, bude iste v tomto reformnom roku zaujímavé. Vláda zatiaľ vyzerá odhodlane. Teda aspoň v sfére sociálnych vecí, ktoré musia byť transformované. Dôležitý ale ešte bude 24. január, keď sa o ZP má rokovať na tripartite. Bolo by nedobrým signálom, keby Nemcsics, Kaník a spol. v jedinom z údajne až 160 novelizovaných bodov ustúpili. Zákonník práce by bolo totiž úplne najlepšie prepísať celý. Jeho súčasné znenie je sociálno-ekonomickou tragédiou.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.