prípadného protestu ešte štrajkový výbor nerozhodol, problematiku rušenia dopravy na koncových tratiach chce totiž vyriešiť dialógom.
Ako uviedol predseda Centrálneho štrajkového výboru (CŠV) Jozef Schmidt, vyhlásenie štrajkovej pohotovosti súvisí so zámerom vlády SR zrušiť železničnú osobnú dopravu na 26 regionálnych koncových tratiach. Odborári nesúhlasia ani s rušením ďalších 122 vlakov zo v súčasnosti platného cestovného poriadku v celej železničnej sieti. "Realizácia tohto zámeru rozhodne v konečnom dôsledku o likvidácii 20 percent železničnej siete na Slovensku," upresnil J. Schmidt.
Osud regionálnych tratí spečatila vláda SR už tým, že schválila návrhy zmlúv, týkajúce sa výkonov vo verejnom záujme (VVZ) pri prevádzkovaní osobnej dopravy na dráhe a VVZ pri prevádzkovaní dráhy, obe na rok 2003. V nich presne určila výšku rozpočtovej dotácie i štátom objednaného výkonu, ktorý však medziročne práve v dôsledku vyššie uvedených skutočností klesol.
Tieto prostriedky však nestačia na zabezpečenie dopravy aj na sledovaných koncových tratiach, ktorých prevádzka je finančne príliš náročná, uviedol hovorca ZSSK Miloš Čikovský. K redukcii prevádzky na regionálnych koncových tratiach by mala ZSSK prikročiť od 1. februára 2003.
Zabezpečenie alternatívnej formy dopravy na dotknutých úsekoch je predmetom rokovaní s predstaviteľmi vyšších územných celkov a samospráv. Na štyroch z dotknutých tratí sa ráta so sprevádzkovaním náhradnej autobusovej dopravy.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.