projektový ústav (EVPÚ) a. s. Nová Dubnica. Pobočku firmy včera v šanghajskom Ťia Chua Business Centre otvoril prezident SR Rudolf Schuster, ktorý je tu na oficiálnej návšteve.
Šanghaj si EVPÚ podľa generálneho riaditeľa Jozefa Budaya vybral preto, že toto 14-miliónové mesto pod priamou správou čínskej vlády je jedným z najväčších výrobcov elektrotechniky na svete. Čína je zároveň jej najväčším svetovým exportérom.
Pobočka dubnickej firmy chce podľa riaditeľa certifikáciou potvrdiť kvalitu, na ktorú sú zvyknutí spotrebitelia v západnej Európe. V tejto súvislosti zdôraznil, že čínski výrobcovia musia dodržiavať všetky technické normy. EVPÚ je držiteľom licencie na vydávanie certifikátov, ktoré platia na celom svete. Pre krajiny Európskej únie má podľa predsedu dozornej rady EVPÚ Ladislava Dobrodenku takúto licenciu 33 a pre svet 52 inštitúcií. Otvorenie firmy prezidentom SR podľa Dobrodenku znamená jej spopularizovanie a zapísanie do povedomia politických predstaviteľov centralizovane riadenej krajiny s plánovaným hospodárstvom.
Schuster včera navštívil aj firmu Shanghai Pengxin Group Corporation, ktorá sponzorovala vydanie čínskeho prekladu jeho knihy Ultimátum.
Čína darovala Slovensku hraničný inšpekčný systém v hodnote 2,8 milióna amerických dolárov (USD), ktorý by mal byť otestovaný na budúcej schengenskej hranici. X-ray Inspection System, pracujúci na röntgenovej báze, umožňuje rýchlu a efektívnu kontrolu osobných a nákladných automobilov, poštových zásielok, železničných vagónov či lodných kontajnerov bez ich otvorenia.
Zariadenie vyrába firma Nuctech, ktorú založila pekinská univerzita Tsingchua. Do SR ho dovezie prostredníctvom podniku zahraničného obchodu CMEC. Bezplatné darovanie systému dohodol prezident SR Rudolf Schuster na rokovaní so svojím čínskym partnerom Ťiang Ce-minom. Rozhodnutie čínskej administratívy potvrdil aj premiér Ču Žung-ťi.
Čína zatiaľ predala 30 zariadení s cenou od dvoch do troch miliónov USD do siedmich štátov. Najviac - štyri sú inštalované v Austrálii, uviedol na včerajšej prezentácii v Šanghaji generálny riaditeľ Nuctechu Čchen Či-čchiang. V prípade, že sa systém osvedčí a SR bude mať záujem o zakúpenie ďalších jednotiek, bude sa dovoz kompenzovať vývozom slovenského tovaru. Dohodu o barterovom vyrovnaní podpísal námestník generálneho riaditeľa CMEC Ke Čao-pcheng a generálny riaditeľ slovenskej firmy Delta Line, s. r. o., Bratislava Miloš Lukáčik. Táto spoločnosť s obchodným zastúpením v Číne bola iniciátorom rokovaní o darovaní systému Slovensku. Delta Line v uplynulých dňoch získala zákazku na zalesňovanie Číny v hodnote 200 miliónov USD ročne.
Čína poskytne SR najnovšiu, premiestniteľnú verziu kontrolného systému. Ide o halu, ktorou prechádzajú osobné i nákladné automobily. Obsah ich nákladu sa okamžite zobrazuje na monitore a je automaticky porovnávaný s údajmi v colnej deklarácii. Kontrola jedného kamiónu bez prívesu trvá približne dve minúty. Dávky röntgenového žiarenia sú podľa šéfa Nuctechu päťkrát nižšie ako pri lekárskej kontrole.
Okrem premiestniteľného systému vyrába Nuctech aj mobilné a stacionárne jednotky. Podľa prepočtu firmy by SR pre komplexnú kontrolu hraníc potrebovala štyri premiestniteľné, štyri mobilné a dve letiskové zariadenia. Systémy sú vzájomne prepojené a dlhodobo evidujú údaje o všetkých kontrolovaných autách či nákladoch i to, ktorý colník mal v tom čase službu. Zavedenie systému v Číne za tri roky zdvojnásobilo príjmy z colných poplatkov a znížilo objem pašovaných predmetov. Zariadenie dokáže odhaliť prevážané zbrane, drogy, umelecké predmety, ale aj ľudí pašovaných v nákladných priestoroch automobilov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.