Uviedol to včera český minister obrany Jaroslav Tvrdík. Konkrétne čísla zatiaľ nepadli a všetko je v štádiu rokovaní. V Kuvajte pôsobí 251 českých chemikov.
Podľa Tvrdíka by česká strana mohla približne znásobiť schopnosti českých vojakov v Kuvajte, čo ale neznamená zdvojnásobenie počtu vojakov. Pôsobí tu rota, ktorá by mohla byť navýšená do úrovne práporu. Rezort obrany nemá v úmysle žiadať navyše prostriedky zo štátneho rozpočtu, ktorý na armádu vyčleňuje 2,2 percenta HDP. Armáda sa bude snažiť nájsť prostriedky vo vlastnej kapitole. Pomoc ponúkajú aj spojenci, ktorí by hradili napríklad presun českých vojakov a využila by sa aj americká pomoc pre špeciálne sily ČR. Financie v tomto prípade podľa Tvrdíka nebudú rozhodujúce, pre prípadné zapojenie českej armády bude hlavná politická diskusia v Českej republike.
Americká strana v uplynulých dňoch požiadala Prahu o stanovisko k začatiu prípadnej vojenskej operácie proti Iraku. Žiadosť by sa podľa Tvrdíka týkala prejazdov, preletov a pobytu cudzích vojsk na českom území. USA požiadali aj o stanovisko k prípadnému mandátu českej protichemickej jednotky v Kuvajte. Tvrdík zdôraznil, že nejde o nasadenie jednotky pôsobiacej v Afganistane. Touto otázkou sa v stredu zaoberala na mimoriadnom zasadaní Bezpečnostná rada štátu. Na program vlády by sa mala otázka prípadnej českej účasti na vojne proti Iraku dostať začiatkom budúceho týždňa a následne by to mal prerokovať parlament. Rokovanie o americkej žiadosti však v žiadnom prípade nebude spojené s voľbou nového prezidenta naplánovanou na 15. januára.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.