neodhalené. Pre americký denník Washington Post to uviedol americký minister zahraničných vecí Colin Powell.
Tajné informácie umožňujú podľa Powella expertom z Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) "byť agresívnejšími" pri pátraní po zbraniach hromadného ničenia v Iraku. Šéf americkej diplomacie odmietol špecifikovať, aké informácie inšpektorom odhalili a naznačil, že administratíva prezidenta Georga Busha chce zistiť, ako s nimi členovia UNMOVIC naložia.
Powell okrem toho priznal, že vláda poskytla členom UNMOVIC a Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) smernice, podľa ktorých majú vypočuť irackých zbrojných vedcov a technikov mimo krajiny. Podľa Powella totiž na irackej strane existujú obavy z toho, kam irackí vedci cestujú, kam sa sťahujú, akú tlač čítajú, kto ich má sprevádzať pri odchode z krajiny.
V súvislosti s tým navštívil v utorok šéfa UNMOVIC Hansa Blixa asistent amerického ministra pre nešírenie jadrových zbraní John Wolf a diskutoval s ním o spôsoboch, ako vyviezť irackých vedcov z ich krajiny na rozhovory. Podľa inšpektorov však podobný systém nie je možné realizovať bez asistencie Bagdadu. Šéf americkej diplomacie potvrdil, že prezident Bush zatiaľ neprijal rozhodnutie o tom, či zaútočia na Irak a odmietol diskutovať o pravdepodobnosti ozbrojeného konfliktu. Podľa Powella prezident preferuje mierové riešenie problému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.