sledovať celá spoločnosť, ale najmä aktivisti, ktorí už dlhšie bojujú za zrušenie alebo, naopak, za zachovanie zákona.
Podnet na súd dalo KDH, ktoré namieta, že zákon umožňujúci interrupciu do 12 týždňa tehotenstva je v rozpore s ústavou. Tá zakotvuje právo na ochranu života pred narodením.
Podľa hovorcu Ústavného súdu Štefana Németha by mal byť termín pojednávania známy v polovici januára.
Národnú radu, ktorá je v tomto prípade napadnutá za prijatie možného protiústavného zákona, bude zastupovať poslanec HZDS Miroslav Abelovský, podpredseda ústavnoprávneho výboru. Výbor Pavlovi Hrušovskému odporúčal svojho predsedu Jána Drgonca (ANO), ale Hrušovský sa rozhodol pre Abelovského.
V Bratislave sa už asi dva roky pravidelne schádzajú skupinky ľudí pred gynekologickými klinikami, modlia sa tam a zapaľujú sviečky. "Chodia k nám asi raz za desať dní. Je to osem až dvanásť starších žien, ktoré ticho stoja," hovorí riaditeľ Nemocnice sv. Cyrila a Metoda Ján Paškan. Niekedy príde aj sprievod vyše sto ľudí.
Podobné stretnutia sa konajú po celom Slovensku, ale v januári, keď by mal Ústavný súd rozhodovať, sa nechystajú nijaké masové akcie.
Proti odporcom interrupcií stoja organizácie, ktoré obhajujú súčasný zákon, pretože dáva ženám možnosť voľby. V najbližšom čase pripravujú kampaň.
MT: Organizácie prolife zdôrazňujú právo plodu
Pro life organizácií je asi tridsať na celom Slovensku. "Presadzujú ochranu života človeka od počatia po prirodzenú smrť," hovorí Martin Dilong zo Spoločenstva života. Títo mladí aktivisti robia v lete pravidelne púť na bicykloch po slovenských mestách, kde sa pred nemocnicami modlia za nenarodené deti.
Prolife (za život) nie je podľa aktivistov len o zákaze interrupcií. "Robíme semináre, školenia na rôzne témy, pomáhame ženám v ťažkej situácii, obetiam násilia," hovorí Marcela Dobešová z hnutia Áno pre život. Hnutie prevádzkuje aj azylové domy pre ženy v núdzi.
V roku 1999 slovenské prolife organizácie prijali Deklaráciu práv počatého dieťaťa a 25. marca si spolu s ostatnými na celom svete pripomínajú Deň počatého dieťaťa. Hnutie kresťanských rodín eRko k tomuto dňu robí kampaň Biela stužka.
MT: Organizácie prochoice hovoria o voľbe ženy
Prochoice (za voľbu) organizácie podporujú právo ženy rozhodnúť o svojom tehotenstve. Sú to najmä organizácie zaoberajúce sa právami žien. Na Slovensku ich aktivity koordinuje občianske združenie Možnosť voľby.
Aktivistky zdôrazňujú, že nepodporujú umelé prerušenie tehotenstva, ale sú proti tomu, aby bolo zakázané. "Reštriktívne opatrenia povedú k ohrozeniu života a zdravia žien, k ilegálnym interrupciám, ku korupcii, k radikalizácii spoločnosti, k narúšaniu právneho štátu, k podrývaniu autority práva, ku kriminalizácii žien, ku kriminalizácii materstva a k mnohým iným negatívnym dôsledkom," uvádzajú vo vyhlásení, ktoré prijali minulý rok.
(mar)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.