podpredsedníčka Združenia miest a obcí Slovenska (ZMOS) a starostka Brusna Viera Krakovská.
Jedným z najvýraznejších nedostatkov reformy verejnej správy je delimitácia funkčných miest, to znamená personálne zabezpečenie výkonu kompetencie. Pôvodný návrh ministerstva vnútra podľa Krakovskej rátal so 163 funkčnými miestami, na okresných úradoch túto kompetenciu vykonávalo 440 zamestnancov. Upozornila, že na výkon kompetencie každý okresný úrad delimitoval rozdielny počet pracovníkov.
Zo štátnej správy na samosprávu tak v rámci reformy verejnej správy prešiel výkon všetkých činností vyplývajúcich zo zákona o územnom plánovaní a stavebnom poriadku. Umiestňovanie stavieb, využívanie územia a ochrana dôležitých záujmov v území bude možná na základe územného rozhodnutia, ktoré vydá mesto alebo obec. Ide o rozhodnutie o umiestnení stavby, rozhodnutie o využití územia, rozhodnutie o stavebnej uzávere a rozhodnutie o chránenom území alebo o ochrannom pásme.
Samospráva od januára 2003 udeľuje povolenia na terénne úpravy, vykopanie alebo zasypanie priekop, zriadenie alebo zrušenie verejných sadov a okrasných záhrad, zriadenie alebo zrušenie športových ihrísk, odstavných a skladovacích plôch, delenie a sceľovanie pozemkov. Samosprávne orgány vydávajú aj rozhodnutia o stavebnej uzávere vymedzujúce územie, v ktorom sa dočasne zakazuje alebo obmedzuje stavebná činnosť.
K ďalším kompetenciám samosprávnych orgánov miest a obcí patrí kolaudácia stavieb a vyvlastnenie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.