MUDr. Kornélia KUNAYOVÁ CSc.
Poznáme dva typy bolestivých pocitov: tie, ktoré varujú človeka, že v jeho perifernych tkániach sa deje niečo, proti čomu by bolo vhodné sa brániť a tie, ktoré nemajú zreteľný obranný charakter a ktoré sa stávajú neznesiteľnými svojím abnormálnym trvaním.
Všetci v priebehu svojho života máme skúsenosti s bezbolestnými útrobnými pocitmi. Sú to: hlad, smäd, sýtosť, pocit plného močového mechúra, konečníka. Všetky tieto pocity sa stávajú neznesiteľnými v prípadoch zápalu. Pravá útrobná bolesť je hlboká a nejasná. Býva vnímaná ako pocit ťažoby alebo závažia v žalúdku. Toto spôsobilo, že prvé príznaky srdcovej krízy sa nesprávne hodnotili ako žalúdočná nevoľnosť. Pravá útrobná bolesť je vždy sprevádzaná neurovegetatívnymi pochodmi, ako je potenie, zvracanie, celkové oslabenie, kolapsové stavy. K ďalším silným bolestiam vedú obehové problémy, postihujúce orgány, uložené v hrudníku i v bruchu. Bolesť je vnímaná tým horšie, čím viac je ten-ktorý orgán zapálený.
Spomínané útrobné bolesti nebývajú lokalizované na úrovni chorého orgánu. Obyčajne sa bolesť pociťuje prenesene. Pravé útrobné bolesti, ktoré sa ohlasujú, sú najprv ťažko lokalizovateľné. Bolesti, ktoré majú svoj pôvod v útrobách, sú najčastejšie pociťované v povrchových kožných, alebo svalových oblastiach, ktoré nie sú sídlom choroby.
Okrem už spomínaných, môžu vznikať útrobné bolesti i následkom abnormálne silnej svalovej kontrakcie.
V Aristotelovej klasifikácii zmyslového vnímania sa hovorilo o piatich smysloch. Počítal sa do toho:čuch, zrak, chuť, sluch a hmat. Starí Gréci rozlišovali medzi kvalitami hmatu a to: dotyk, chlad a teplo. Zaujímavý názor vyslovil tiež Aristoteles. Potešenie - slasť považoval za vášeň tela. Bolesť považoval za vášeň duše. Tu sa nám vnucuje myšlienka, či sa bolesť ako vášeň duše vyskytuje najčastejšie u ľudí sadisticky - až masochisticky ladených. Mnohí pacienti v bludnom kruhu sebatýrania a v uzamknutom okruhu obáv, sa stávajú chronicky chorými. Časté neurózy, nespavosť, prejedanie sa i iné zlozvyky možno pripísať na vrub vracajúcim sa obavám.
Zvláštnu kapitolu predstavujú bolesti hlavy. Majú na svedomí zhoršenú kvalitu života. Podľa najnovších výskumov kvalitu života zatrieďujeme do 6. kategórií:
1. Emočné poruchy
2. Zažívacie symptómy
3. Periférne cievne symptómy
4. Symptómy srdcové
5. Sexuálny život
6. Závrate
Poruchy emotivity sa prejavujú: depresiami, nespavosťou, častým prebúdzaním, poruchami koncentrácie, únavou až letargiou, stavmi úzkosti.
Zažívacie symptómy sa prejavujú: nauzeou, (zvracaním), regurgitáciou, hnačkami, zápchou, plynatosťou, bolesťami brucha.
Periférne cievne symptómy sa prejavujú: celkovou zimomrivosťou, studené ruky a nohy,svalovou slabosťou,stužovaním až bolesťami svalov.
Srdcové symptómy sa prejavujú: búšením, zrýchlením pulzu, spomalením prípadne nepravidelnosťami v srdcovej frekvencii.
V sexuálnej oblasti môže ísť o nezáujem, prípadne zvýšenú túžbu.
Stavy dezorientácie až závrate.
K celkovému pocitu životnej pohody patria: šťastie, spokojnosť, vyrovnanosť, sebakontrola, rozhodovanie, sebadôvera, mentálne schopnosti a celkové dobré cítenie. V ďalšom je to vitalita, entuziasmus, iniciatívnosť, vytrvalosť, trpezlivosť, koncentrácia a zodpovednosť.
K tomu, aby sme dosiahli spokojnosť, aby sme sa optimálne cítili, je potrebné mať v sebe harmóniu a vyrovnanosť. Nie bez príčiny učia tradičné školy o vyladení organizmu. Dávno pred nami zistili, ako spoľahlivo vie akupunktúra zharmonizovať funkcie ľudského tela. A to bez liekov a zbytočnej metabolickej a inej záťaže.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.