Netreba ich brať vážne, stačí iba zodpovedať na otázky a uspokojiť sa s príjemným pocitom, ak nám vyšli samé lichotivé odpovede. Majú ďaleko od psychologických testov, s ktorými pracujú odborníci v ambulanciách a poradniach.
V širšom ponímaní nazývame psychologickým testom štandardizovanú experimentálnu situáciu vyvolávajúcu určité správanie. toto správanie je hodnotené pomocou porovnania so správaním iných jedincov, ktorí sú v rovnakej experimentálnej situácii. takto je možno skúmané osoby hodnotiť buď kvantitatívne alebo typologicky.
termín mentálny test zaviedol v roku 1890 americký psychológ Cattell. Prvý praktický test vznikol vo Francúzsku roku 1905. Vypracoval ho psychológ Binet na žiadosť francúzskeho školstva a mal pomôcť roztriediť deti podľa stupňa inteligencie. Tento test bol taký úspešný, že sa používa dodnes. Až do prvej svetovej vojny sa používali testy inteligencie a testy schopností len v školstve a neskôr aj v poradniach pre voľbu povolania. V roku 1917 bolo v USA potrebné veľmi rýchlo odvádzať brancov do armády a bolo treba vyberať kádre. Nakoľko neboli záložníci, bolo rozhodnuté použiť k výberu psychologické testy. Podľa nich triedili napr. pilotov. Po využití správneho testu sa znížil počet tých, ktorí nedokončili výcvik zo 70 percent na 30 percent. Každý dolár, ktorý vydali vtedy na tento prieskum, priniesol 1 000 dolárov úspor.
Masové využitie týchto testov malo veľký ohlas a záujem o testy či psychotesty veľmi vzrástol. Psychologické testy dosiahli značné úspechy v školstve, priemysle a neskôr aj v medicíne. Najviac sa používali testy inteligencie a testy schopnosti a po 2. sv. vojne aj testy osobnosti. Dnes je využívanie psychotestov podobné.
Vypracovať odborný psyhotest nie je maličkosť. Treba vyšetriť, preskúmať tisícky ľudí. Iba v rukách odborníkov sa stáva test či psychotest (samozrejme seriózne vypracovaný) dobrým vodítkom, jednou z metód vyšetrovania či skúmania.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.