Kresťanskodemokratické hnutie. Aby mal návrh kresťanských demokratov šancu na úspech, musí byť koaličná štvorka v tejto otázke pri hlasovaní v parlamente jednotná a predkladateľ musí získať ešte ďalších 12 hlasov poslancov.
Slovenskí komunisti považujú tzv. Mečiarove amnestie a amnestie exprezidenta Michala Kováča v kauze zavlečenia Kováča mladšieho do cudziny za amorálne. Právne však nie je možné spätne rušiť takéto rozhodnutia, povedal pre TASR predseda poslaneckého klubu KSS Ivan Hopta. Jedenásťčlenný poslanecký klub o tom podľa jeho slov rozhodol vo štvrtok podvečer jednomyseľne. "Je to politické divadlo, ktoré má slúžiť na odvedenie pozornosti od zdražovania, ktoré nastalo hneď na začiatku roka a od ekonomického rozvratu krajiny," uzavrel.
Ani 25 poslancov za Smer tento návrh nepodporí. Líder Smeru Robert Fico už skôr označil tzv. Mečiarove amnestie, ktoré znemožňujú trestné stíhanie bývalých príslušníkov SIS v kauze zavlečenia syna exprezidenta Kováča do cudziny, za "morálny suterén", z právneho hľadiska však odmieta aj návrh na ich zrušenie. Aj poslanecký klub Smeru rozhodol o návrhu KDH jednomyseľne.
Na prijatie ústavného zákona o zrušení tzv. Mečiarových amnestií je potrebných 90 hlasov poslancov zákonodarného zboru. Keďže koalícia disponuje iba 78 hlasmi, šéf KDH Pavol Hrušovský avizoval, že bude hľadať podporu pre túto právnu normu vo všetkých poslaneckých kluboch. Poslanecká snemovňa sa v uplynulom funkčnom období zaoberala spomínaným návrhom trikrát, naposledy 10. júla 2002.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.