Vodca najsilnejšej irackej šiitskej opozičnej skupiny ajatolláh Muhammad Bákir al
Al-Hakim zastáva názor, že namiesto vojenského zásahu by OSN, Liga arabských štátov alebo Organizácia islamskej konferencie mali presvedčiť irackého prezidenta Saddáma Husajna, aby odstúpil a otvoril tak cestu pre voľby. Ak tak neurobia, mali by zabezpečiť, aby Saddám nemohol použiť ťažké zbrane pri potlačení prípadnej vnútroštátnej vzbury. Podľa neho je však možnosť vojenského prevratu v Iraku nepravdepodobná a najlepšou alternatívou Saddáma by bola parlamentom podporovaná vláda, ktorá by reprezentovala všetky iracké frakcie.
Iracký prezident Saddám Husajn varoval vo štvrtok Spojené štáty americké, že Irak nie je Afganistan a vyhlásil, že iracká armáda a občania sú pripravení na konfrontáciu. "Keď Spojené štáty vtrhli do Afganistanu, ten nemal výkonnú a organizovanú administratívu, hoci mal hranice a ľudí. Okrem toho Afganistanu chýbala potravinárska výroba a zdroje ropy, ktoré sú nevyhnutné pre uskutočňovanie vojenských operácií," uviedol iracký vodca. S. Husajn okrem toho vyzval armádu a obyvateľstvo, aby nedôverovali USA a zachovali ostražitosť.
Grécke predsedníctvo v EÚ a Európska komisia sa včera v Aténach jednoznačne vyslovili proti vojne v Iraku. Zdôraznili však, že konečné rozhodnutie je v rukách Bezpečnostnej rady OSN.
Po spoločnom rokovaní grécky premiér Kostas Simitis a predseda EK Romano Prodi zdôraznili, že vojenský zásah voči irackému režimu si únia neželá. Podľa jeho slov však EÚ disponuje rozpočtovými prostriedkami na humanitárnu pomoc či obnovu Iraku, ak by k vojenskému zásahu nakoniec došlo.
Vojenský zásah v Iraku bude ťažké ospravedlniť bez dôkazov o vývoji zbraní hromadného ničenia v tejto krajine, uviedol pre včerajšie vydanie francúzskeho denníka Le Monde vysoký predstaviteľ Európskej únie pre zahraničnú politiku Javier Solana.
Šéf Monitorovacej, overovacej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) Hans Blix vo štvrtok informoval BR OSN, že Irak v 12 000-stranovej deklarácii minulý mesiac nezodpovedal na mnohé závažné otázky. Napriek tomu podľa neho zbrojní inšpektori od začiatku ich misie pred šiestimi týždňami v Iraku neodhalili žiadne podozrivé aktivity.
Autor: Dubaj/Atény (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.