spoločnom rokovaní oznámil grécky premiér Kostas Simitis, prvou prioritou je podpis prístupovej zmluvy s desiatimi budúcimi členskými krajinami vrátane Slovenska naplánovaný na 16. apríla do Atén.
Grécko chce ďalej pokročiť v plnení ekonomických cieľov tzv. lisabonského procesu, zlepšiť boj proti nelegálnej migrácii a integráciu legálnych prisťahovalcov do spoločnosti, na základe odporúčaní Konventu prijať rozhodnutia o budúcnosti Európy a posilniť zahraničnú politiku EÚ, najmä vzťahy s Balkánom, Blízkym východom, oblasťou Stredozemného mora. Potrebné bude tiež riešiť situáciu v Iraku. Úlohou Grécka bude v najbližších dňoch a týždňoch dokončiť text prístupovej zmluvy s desiatimi budúcimi členmi a pripraviť jej slávnostný podpis, ktorý sa uskutoční 16. apríla pod aténskou Akropolou.
Premiér Simitis včera potvrdil, že po podpise zmluvy sa budú pozorovatelia zo Slovenska, Českej republiky, Maďarska, Poľska, Slovinska, Estónska, Litvy, Lotyšska, Malty a Cypru zúčastňovať na zasadnutiach Rady ministrov. "Budú participovať na diskusii, vyjadrovať svoje názory. Tie budeme vnímať tak, ako by to boli názory členských krajín," vysvetlil Simitis. Pozorovatelia však nebudú môcť hlasovať a teda rozhodovať. Šéf EK Prodi pripomenul, že prijatím desiatich krajín sa proces rozšírenia EÚ nekončí.
Včerajšou schôdzkou gréckej vlády a EK sa oficiálne začal pracovný program gréckeho predsedníctva v EÚ. Jeho vrcholmi budú okrem podpisu prístupovej zmluvy s novými členmi dva summity - marcový v Bruseli a júnový v Solúne.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.