(CO2) v atmosfére. Toto na prvý pohľad pozitívum má však svoju tienistú stránku, pretože súčasne sa zhorší kvalita úrody, upozorňuje časopis New Phytologist.
Vedci na čele s Petrom Curtisom urobili analýzu štúdií z rokov 1993-2000, pričom si všímali vplyv CO2 na rast divokých a úžitkových rastlín. Kvalita úrody klesne najmä preto, lebo plody a semená vplyvom rýchleho rastu budú obsahovať menej dôležitých látok, napríklad dusíka. Ten je základným prvkom pre tvorbu proteínov. Menej živín v rastlinách na pozadí súčasného scenára vypúšťania CO2 podľa Curtisa znamená, že človek bude musieť jesť viac potravín.
Z dlhodobého hľadiska môžu vzniknúť problémy pri kŕmení úžitkových zvierat obilninami s nízkym obsahom živín, pretože sa zhorší kvalita mäsa. Iná je situácia u voľne rastúcich rastlín. Tie tiež vplyvom CO2 rýchlejšie rastú, ale jeho nadbytok využívajú skôr na obranu a prežitie ako na zvýšenú reprodukciu, tvrdí Curtis. Kultúrne rastliny sú zasa lepšie chránené pred chorobami a škodcami a nadbytočný CO2 využívajú na zintenzívnenie reprodukcie.
Autor: Columbus (TASR)
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.