plesov, bálov, karnevalov, maškarád, hodovania, sprievodov masiek ale i svatieb a iných spoločenských a rodinných udalostí. Po sviatku Troch kráľov začali totiž fašiangy. Už na dnešnú sobotu sú naplánované prvé veľké zábavy a vedno s nimi i prvé zabíjačky a prvé pečenie slávnych šišiek/kreplí.
V tomto roku si dlho očakávaných fašiangov môže každý užiť dosýta - potrvajú štedro viac ako 50 dní - až do 5. marca, kedy ich zavŕši tradičné pochovávanie basy v noci na Popolcovú stredu.
Vidiečania dodnes tvrdia, že v tomto čase má každému na žičlivých hostinách a zabíjačkách doslova tiecť masnota po brade. To preto,aby mal v pôstnejších obdobiach roka na čo spomínať. A tak práve dnes vykročia v mnohých dedinách na prvé fašiangové obchôdzky po domoch najmä mládenci. Niekde ešte stále chodia s vrecami, do ktorých zbierajú raž - voľakedy z nej totiž pálili pálenku na zábavy. Skôr však uvidíme šuhajov s ražňami, na ktoré im štedrí ľudia ochotne napichujú klobásy a slaninu - tie potom tvoria hlavné menu jedálneho lístka fašiangových zábav.
Mladí muži napríklad v niektorých podtatranských obciach dodnes udržujú aj svoju samosprávnu tradíciu - volia si mládeneckých richtárov. Tí potom po celý rok šéfujú všetkým neženatým mladým chlapom a ich zábavným podujatiam.P ráve v tomto čase prijímajú mládenci medzi seba aj dospievajúcich chlapcov, ktorí musia prejsť všakovakými neraz i veľmi nekompromisnými skúškami. Starí Bardejovčania ešte nezabudli na tunajšiu chýrnu fašiangovú zábavu, na ktorej si mládenci tiež volili spomedzi seba najsúcejšieho šéfa - nebol však richtárom ale volali ho "kačurom". Voľbu oslávili bardejovským čardášom a kačur potom riadil zábavu v meste až do konca fašiangov.
Na celom svete sú dodnes najtypickejšou a aj najstaršou fašiangovou zábavou maškarné plesy a karnevalové sprievody masiek. Z tejto kategórie je aj svetoznámy karneval v brazílskom Rio de Janeiro. Bláznivý šašo, tetka smrtka, rôzne obludy a strašidlá ale i medveď či našský slamený Kubo a rohatý turoň, to sú iba niektoré z fašiangových postáv, ktoré nás budú obveseľovať. A zároveň dokazovať, že i do tretieho tisícročia prišli s nami masky a tradičné maškary. Sú dedičstvom z
pohanských čias, keď bolo možné povedať mocným pravdu a vysmiať sa im iba pod ochranou škrabošiek.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.