doznela. Vraciame sa do všednoty a víťaz - možno - do Elektry. Je po boji, zvyknime si.
Prichodí sa ospravedlniť. Predvianočná prognóza autora, že "Tkáč možno dovedie vzburu až k detronizácii Mečiara", len svedčí o tom, že monitorovanie HZDS môže pripraviť človeka aj o triezvy rozum. Reči o "porušovaní stanov", "revitalizácii resp. likvidácii firmy", "novej strane ako krajnom riešení", "demokratizácii hnutia" a pod. zneli síce mohutne i mnohohlasne, ako doteraz pri žiadnej vzbure, narazili však na žulovú stenu: Vladimír Mečiar ožil ako za mlada, mobilizoval zdroje, fyzické aj iné, a našiel svoju starú formu. Predviedol, že v HZDS je ešte stále neporaziteľný.
Hlavným odkazom z Nitry nie je ani fakt, že Mufty vyhral, ale skóre, ktoré sa zdá príliš vysoké. Presne pred mesiacom hovoril Tkáč o novom poslaneckom klube, resp. vlastnej straníckej platforme ako o hotovej veci v prípade, že Mečiara v priamom súboji neporazí. Deň po zrážke je však už veľmi pravdepodobné, že nič z toho nebude - nemá totiž s kým realizovať plány. Mečiar spacifikoval aj väčšinu tých vzbúrencov, ktorí sa mediálne zaprezentovali už na Tkáčovej strane (Polka, Brhel), nevraviac o tých, ktorí mu podporu vyslovili iba súkromne. Kde sú napr. Polkove vyhrážky, že Bratislava trvá na tom, že "mimoriadny snem musí byť najneskôr v marci"? Práve tento bratislavský šéf sa zastrájal, že "firmu treba revitalizovať, a ak sa nedá, tak zlikvidovať".
Mečiar zadusil vzburu ako horiaci špak a otázka isteže môže znieť, akými technikami to dokázal. V prípade regionálnych bossov je vec jasná - sľúbil peniaze, od ktorých si už chudáci odvykli. Ak chcete - korumpoval. Poslanecký klub ale vyzerá zložitejšie, veď títo "borci" majú o živobytie na štyri roky vystarané. Zaujímavé však je, že otvorene pri Tkáčovi vytrvali iba Gabriel s Kiňom, teda dvaja existenčne vôbec "najnezávislejší" členovia (zhodou okolností exprezidenti VÚB resp. Sporiteľne). Viac spojencov Tkáčovi, podľa signálov z Nitry, ani nezostalo, čo je aj generálnou príčinou, prečo asi nezdvihnú kotvy z klubu HZDS ani traja vzbúrenci. Na vytvorenie nového by ich totiž muselo byť osem a navyše Tkáč je členom zahraničných delegácií a medziparlamentných štruktúr ako reprezentant HZDS.
Ale pozor. Hoci Mečiar súpera teraz odrovnal, neznamená to ešte celkom, že prípad je do riadneho snemu v júni uzavretý. Pokračovanie sa odvinie aj od toho, či peňazovod do vysmädnutých regiónov začne fungovať. Mečiar nie je zrovna povestný plnením sľubov, to sa o ňom naozaj nedá povedať. Ako poznáme predsedu HZDS, s transferom štátnych príspevkov ešte môžu vzniknúť technické problémy. Mesiace, ba aj roky nesplácané faktúry však nečakajú. Napätie sa ešte môže do HZDS rýchlo vrátiť...
Pozitívom kauzy je práve rozriedená hmla nad financiami. Z vyjadrení nespokojencov, najmä Tkáča, vyplýva, že štátne prostriedky za voľby 1998 zhltla zem a aktuálny dlh hnutia je 50 miliónov Sk. Cieľové adresy, na ktoré "bubáky" dorazili, by mohli zaujímať ak už nie finančnú políciu (dokazovať trestný čin bude podľa existujúcich paragrafov zložité), tak celkom iste daňové úrady. Momentálne obraz vyzerá tak, že v HZDS sa vyparili desiatky miliónov - kde sú, ak na regióny nechodili? Možno existuje slušné vysvetlenie, verejnosť by sa však mala pýtať. V inom svetle sa zrazu vyníma aj pôžička od Zieglera... Spôsob použitia je iste vnústrostranícka vec, ale na druhej strane pre ľudí, ktorí chcú zastupovať občanov a spravovať štát, by nemalo byť problémom ukázať účty. Že?
Politicky sa po Nitre nič nemení, HZDS zostáva, samozrejme, vytesnené mimo hlavný prúd slovenskej politiky. Začína byť evidentné, že Mečiar sa nechá minimálne ešte raz potvrdiť v šéfovskej pozícii. Sľúbil len neísť do ďalších parlamentných volieb ako líder, čo je ale veľmi málo na to, aby hrozila "odizolácia" HZDS. Možno sa v stranohnutí špekuluje na vcelku štandardnom modeli rozdelenia funkcií predsedu a volebného lídra. Čo však robí občas dobré služby inde, nepomôže HZDS - s Mečiarom v akejkoľvek rozhodovacej pozícii sa z miesta nepohnú (čo neznamená, že bez neho áno, ale toto je istota). Na diagnóze nič nemení ani ohromujúca forma, v ktorej sa predstavil v televíznych debatách. Zaujímavé bude sledovať, či ide o signál zmeny laxného prístupu k politike, ktorý dlhodobo demonštroval. Práve tým smerom išla voči nemu najväčšia vnútorná kritika, a to dokonca aj od verných nohsledov - že sa na dlhé týždne až mesiace sťahuje temer do ilegality. Aktivizácia by nebola až takým prekvapením, veď pomaly idú prezidentské voľby.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.