Slovenska, ktoré je naplánované na 16. apríla v Aténach, nestoja v ceste žiadne prekážky. Dokončenie zmluvy a jej slávnostný podpis je jednou z hlavných priorít gréckeho predsedníctva v EÚ, ktorého pracovný program sa začal v piatok stretnutím s Európskou komisiou. "Nevidím žiadny dôvod, prečo by k podpisu (zmluvy) nedošlo podľa plánu," povedal v sobotu prezident na stretnutí s novinármi v Aténach.
Stefanopulos sa neobáva, že by podpis historického dokumentu mohla oddialiť stále nedoriešená otázka politického rozdelenia Cypru. EÚ je podľa neho rozhodnutá podpísať dohodu s Cyprom, aj keď sa do 16. apríla nepodarí vyyriešiť dlhoročný spor gréckej a tureckej komunity na tomto stredomorskom ostrove. Grécky prezident si tiež nemyslí, že by podpis mohlo zablokovať Rakúsko, ktoré opakovane pohrozilo, že sa pod zmluvu nepodpíše, ak sa dovtedy nepodarí doriešiť spor okolo tzv. ekobodov, ktoré upravujú tranzit kamiónov cez rakúske Alpy.
Slávnostný podpis zmluvy za účasti šéfov štátov a vlád 25 terajších a budúcich členských krajín sa uskutoční 16. apríla pod aténskou Akropolou, v ruinách niekdajšieho hospodárskeho, politického a duchovnom srdca starovekého Grécka - agory. Grécko podľa Stefanopulosa podporuje rozšírenie EÚ, aj keď jeho krajine prijatie nových krajín neprinesie priame ekonomické výhody. "Politické výhody tohto zjednotenia kontinentu sú však omnoho vyššie," povedal prezident novinárom. Zároveň sa vyslovil za čo najskoršie prijatie balkánskych krajín do EÚ. Prezident pripustil, že grécke predsedníctvo v EÚ môže zatieniť situácia v Iraku. "Vojna v Iraku sa však ešte nezačala a stále existuje nádej, že sa ani nezačne," dodal Stefanopulos. Už v piatok sa jednoznačne proti vojenskému riešeniu irackej krízy vyslovili grécky premiér Kostas Simitis a predseda Európskej komisie Romano Prodi.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.