komplikácie súvisiace s nasadzovaním rozsiahlej bojovej sily, informoval včera denník USA Today v čase rozmiestňovania amerických jednotiek v oblasti.
Nemenovaný vysokopostavený predstaviteľ podľa denníka uviedol, že operáciu na zvrhnutie irackého prezidenta Saddáma Husajna presunuli z polovice februára na neskôr, keďže príprava pozemných, námorných a leteckých síl si vyžiada dlhší čas. Pentagón zatiaľ správy nekomentoval. Ako ďalší dôvod časového posunu predstaviteľ uviedol, že Turecko zatiaľ nesúhlasilo s prijatím 80 000 amerických vojakov, ktorí by sa zúčastnili na útoku zo severu.
USA v ostatných dňoch prikázali presuny niekoľkých tisícok vojakov do oblasti, kde by sa v polovici februára mohli nachádzať asi 150-tisícové sily. Podľa denníka časový posun v príprave vojsk v oblasti prispel k tomu, že americký prezident George W. Bush súhlasil s pokračovaním zbrojných inšpekcií OSN v Iraku aj po 27. januári. Vtedy sa majú inšpektori vyjadriť, či sa Bagdad podriaďuje požiadavkám OSN, ktorá žiada dostatočnú spoluprácu - v opačnom prípade hrozí vojenským útokom.
Inšpektori z Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) naznačujú, že inšpekcie by mohli trvať aj jeden rok. Bush vyhlásil, že zatiaľ sa nerozhodol, či prinúti Irak zbaviť sa údajných zbraní hromadného ničenia vojenskou cestou. Nie je jasné, či americký prezident bude pred prípadným použitím sily čakať na ukončenie zbrojných inšpekcií v Iraku.
Zbrojní inšpektori OSN v Iraku potrebujú ešte niekoľko mesiacov na to, aby zistili, či režim prezidenta Saddáma Husajna vyvíja zbrane hromadného ničenia, uviedol včera v Paríži šéf Medzinárodnej agentúry pre atómovú energiu (MAAE) Mohamed El-Baradei. Ako po schôdzke s francúzskym ministrom zahraničných vecí Dominiquem de Villepin vyhlásil šéf MAAE, inšpekcie budú napredovať efektívnejšie len v prípade, že Irak sa na nich bude podieľať aktívnejšie.
Experti z Monitorovacej, verifikačnej a inšpekčnej komisie OSN (UNMOVIC) a MAAE navštívili včera najmenej sedem miest, vrátane dvoch vysokých škôl. Šéf UNMOVIC Hans Blix a riaditeľ MAAE minulý týždeň uviedli, že inšpekcie v Iraku zatiaľ síce neodhalili žiadne jasné dôkazy o ukrývaní zbraní hromadného ničenia na irackom území, režim prezidenta Husajna však nechal nezodpovedaný "veľký počet otázok".
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.