viacerých poľnohospodárskych komodít. Najväčší prepad pritom zaznamenali ceny jatočných ošípaných, ktoré sa znížili v priemere asi o 10 Sk za kilogram živej hmotnosti na 37
"Tento pokles súvisí jednak s celkovou situáciou na trhu, ale aj s prebytkami v zahraničí. Túto komoditu chce totiž údajne exportovať aj Ukrajina, ktorá v minulosti patrila medzi tradičných dovozcov," uviedol hovorca SPPK Stanislav Nemec. O niečo nižšia je aj cena jatočných býkov, za ktorých platili odberatelia pred rokom 47-48 Sk/kg a teraz približne 46-47 Sk/kg.
Približne rovnaká zostala nákupná cena surového kravského mlieka, ale takmer o 20 % na priemerných 6,50 Sk/kg poklesli ceny zemiakov. Potravinárska pšenica zaznamenala pokles z minuloročných od 4550 do 4850 Sk/t na súčasných 4000 až 4500 Sk/t. O 290 Sk/t na 3600 Sk/t sa znížila tiež priemerná nákupná cena kŕmnej pšenice. Nárast cien energií zasiahol nepriaznivo celý reťazec výroby potravín a podľa hrubých prepočtov sa v jeho dôsledku zvýšia náklady producentov asi o 1,5 miliardy Sk.
Únia podnikateľov a zamestnávateľov v potravinárskom priemysle na Slovensku (ÚPZPPS) prepočítala, že drahšie energie spôsobia nárast cien produkcie hektolitra piva o 20 Sk, tony sladu o 350 Sk, kilogramu chleba o 1,50 až 2 Sk a pšeničnej múky asi o 0,85 Sk. Výrobcovia eidamského syra zaplatia na kilogram produkcie energetikom viac o vyše 9 Sk, čerstvého masla približne o 7,50 Sk a mäkkého tvarohu o 5,40 Sk. Podmienky presadenia domácej produkcie na vnútornom trhu sťažuje zvýšenie sadzby dane z pridanej hodnoty z 10 na 14 % i slabšie kapitálové zázemie viacerých podnikateľských subjektov.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.