Iraku, ak USA začnú vojenskú operáciu proti tejto krajine bez mandátu OSN. EÚ je najväčším poskytovateľom pomoci vo svete a v súčasnosti prispieva miliardami eúr na obnovu Afganistanu, tam však vojenský zásah všetci podporovali.
"(V prípade Iraku) bude však oveľa ťažšie dostať súhlas členských krajín a Európskeho parlamentu, ak vojenská operácia, ktorá vyvolá potrebu rozvojovej pomoci, nebude mať mandát OSN," cituje Pattenove slová pre britský denník Guardian internetový magazín EU Observer.
Únia na tento rok vyčlenila pre pomoc Iraku 15 miliónov eúr, ale v prípade vojny bude potrebné túto sumu niekoľkonásobne zvýšiť. EÚ dala minulý týždeň jasne najavo, že si vojnu v Iraku neželá a že sa pokúsi krízu vyriešiť mierovou cestou. Členské štáty EÚ však nie sú jednotné, aj keď grécke predsedníctvo je presvedčené, že sa mu podarí čoskoro dosiahnuť spoločné stanovisko pätnástky k vývoju v Iraku.
Vo štvrtok bude predstaviteľov EÚ v Bruseli o predbežných výsledkoch zistení z Iraku informovať šéf zbrojných inšpektorov OSN Hans Blix.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.