obhajoval svoje odstúpenie od globálnej zmluvy o nešírení nukleárnych zbraní (NPT).
Išlo o sebaobranný krok, keďže USA sa snažia o jadrový holokaust, ktorým by zničili severokórejský národ, vyhlásil Rodong Sinmun, orgán v KĽDR vládnej komunistickej strany. Štátna tlačová agentúra KCNA uviedla, že každá krajina má právo odstúpiť od medzinárodných zmlúv.
Čína včera ponúkla, že by hostila prípadné rokovania medzi USA a Severnou Kóreou o kríze. Peking v ostatných týždňoch vyzýval Washington a Pchjongjang, aby o spore diskutovali a je v kontakte so všetkými stranami.
V rámci diplomatických aktivít na ukončenie krízy, začatých USA a ich spojencami v oblasti, sa americký osobitný emisár James Kelly počas druhého dňa návštevy stretol s poslancami juhokórejskej vládnej strany i opozície. Neskôr rokoval s poradcami prezidenta Kim Te-džunga, pričom sa zhodli na potrebe mierového riešenia situácie.
Diplomatickú snahu vyvíja aj Austrália, ktorá do severokórejského Pchjongjangu vyslala delegáciu, aby vyjadrila obavy nad situáciou vzniknutou októbrovým priznaním Severnej Kórey k oživeniu vývoja jadrových zbraní.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.