vlastizrady. Hoffmann sa mal trestného činu vlastizrady dopustiť v noci z 20. na 21. augusta roku 1968, keď po vstupe vojsk Varšavskej zmluvy do bývalého Československa nariadil zastaviť rozhlasové vysielanie. Týmto spôsobom mal ako šéf Ústrednej správy spojov zabrániť šíreniu názorov odporcov intervencie.
Obžalovaný vinu odmieta. "Vlastizrady som sa nedopustil," povedal 78-ročný Hoffmann, ktorého súd sa ťahá už osem rokov. Svoj proces označil za politický a v skutočnosti podľa neho nie je stíhaný za vlastizradu, ale za vernosť socializmu.
Hoffmann požadoval, aby pracovníci rozhlasu odvysielali stanovisko takzvanej robotnícko-roľníckej vlády, ktoré ospravedlňovalo vpád vojsk. Podľa spisu tak Hoffmann bránil šíreniu stanovísk legálnych orgánov, ktoré odsúdili intervenciu. Pracovníci rozhlasu príkaz sabotovali.
Návrh na Hoffmannovu obžalobu podal minulý rok Úrad pre dokumentáciu a vyšetrovanie zločinov komunizmu (ÚDV). Len krátko predtým súd zbavil obžaloby z vlastizrady dvoch vysokých komunistických funkcionárov Milouša Jakeša a Jozefa Lenárta. V prípade Hoffmanna ÚDV podal návrh na obžalobu z trestného činu vlastizrady formou sabotáže a teoreticky mu hrozí až doživotie.
Podľa Českého rozhlasu všetko nasvedčuje tomu, že Hoffmann by mohol byť jediným odsúdeným funkcionárom komunistického režimu a dôkazy v jeho prípade by mohli odštartovať ďalšie kolá procesov napríklad s Miloušom Jakešom a Jozefom Lenártom.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.