vo francúzskom Le Castelled pozvala novinárov, aby predstavila svoju "novú zbraň" TF103 a oficiálne do kokpitu uviedla Brazílčana Cristiana da Mattu a Francúza Oliviera Panisa.
"V roku 2003 sa chceme stabilne umiestňovať na bodovaných miestach," proklamoval všade šéf tímu, Ove Andersson. "Viem, že je to ambiciózny cieľ, ale už nie sme nováčikovia a vyššie ciele mať musíme. Toyota je tretím najväčším výrobcom automobilov na svete a jednoducho sa to od nej očakáva. A my preto urobíme maximum." Pre každý iný tím, ktorý je na scéne iba druhú sezónu, by tieto ambície mohli byť privysoké, no Toyota má technický, intelektuálny i finančný potenciál a angažovanie veľmi skúseného a v tábore F1 uznávaného Oliviera Panisa (spomeňme si aký kus práce urobil ako testman pre McLaren v roku 2000) nie je náhodné. "Som skutočne veľmi očarený tým, čo som našiel v tíme Toyota Racing," rozplýva sa natešený Francúz, ktorého mnohí už odkladali do starého železa. "Všetko je tu pripravené na to, aby sme urobili výrazný výkonnostný krok dopredu. Pochopiteľne, že nové auto musíme najprv poriadne otestovať a počkať, ako sa prejaví v priamej konfrontácii s konkurenciou v Melbourne, no prvé dojmy naznačujú, že by sme nemali byť sklamaní."
Prvé kilometre urobil Panis s novým monopostom Toyota TF103 ešte deň pred oficiálnou premiérou, no treba povedať, že to boli iba funkčné testy a veľa informácii sa z nich získať nedalo. Dôležité informácie pre ďalší vývoj nového vozidla sa začali zbierať až po uvedení, pretože nasledujúce dva dni boli označené ako testovacie. Francúz s formulou odkrúžil sedemdesiat kôl a pracovalo sa samozrejme na zlaďovaní jednotlivých komponentov do celku. "V priebehu celého týždňa tu vládlo premenlivé počasie a úplne suchá trať bola doslova vzácnosťou," posťažoval si Panis. "Na suchu som dokopy odjazdil iba niekoľko kôl, no moje prvé dojmy z TF103-ky sú ozaj pozitívne. Je však príliš skoro, aby som sa púšťal do nejakého vážnejšieho hodnotenia. Lepšie poznať auto nám umožnia určite až ďalšie testy v Barcelone (pozn. 14. - 16. januára)."
Nový monopost Toyota je v zásade evolúciou vlaňajšieho modelu TF102 s ktorým Japonci do formuly jeden vstupovali. V priebehu vývoja však došlo k celému radu zmien. Auto je dnes ľahšie, má prepracovanejšiu aerodynamiku, ktorá kladie väčší dôraz na prítlak a lepšie "posadenie" auta na trati. Na koncepcii sa podpísali Gustav Brunner, ktorý vlani prišiel od Minardi a vo funkcii šéfkonštruktéra vystriedal Andreu de Cortanza, a Japonec Keizo Takahashi, ktorý by podľa plánov automobilky mal byť "nomenklatúrnym kádrom". "Som presvedčený, že sa nám podarilo dosiahnuť správny kompromis medzi rýchlosťou a spoľahlivosťou," deklaroval rakúsky konštruktér. Či tomu tak skutočne bude, to nám však ukáže až ostrá marcová konfrontácia v Austrálii. Vedľa samotného šasi sú dôležitými komponentami aj sedemstupňová prevodovka a nový motor RVX-03, ktorý bol testovaný už od septembra minulého roku. Základným cieľom v tomto prípade bolo zvýšiť výkon a znížiť hmotnosť. To všetko však tak, aby sa neznížila spoľahlivosť. Za túto úlohu zodpovedá Luca Marmoni a dosiaľ má od vedenia Toyoty absolútnu dôveru. No a keď už sme pri vedení, tak si povedzme, že v Toyote došlo k niekoľkým zmenám. V zásade sa však jednalo o kryštalizáciu štruktúry, čo sa prejavilo hlavne presunmi z miesta na miesto. Predsedom Toyota Motorsport zostal Tsutomu Tomita, ktorý je okrem toho aj výkonný riaditeľ Toyota Motor Co., Švéd Ove Andersson sa stal podpredsedom a šéfom tímu, ktorý bude stajňu naďalej zastupovať na všetkých pretekoch. Za prácu v európskej centrále v Nemecku však bude zodpovedný John Howett. "Zmeny v manažmente reagovali na to, čo sme sa naučili v našej prvej sezóne v F1," vysvetľoval Tomita. "Implementovali sme tieto zmeny kvôli pokroku a kvôli vytvoreniu, čo najefektívnejšej štruktúry spoločnosti."
Ako sme si už v úvode povedali, druhým pilotom sa vedľa skúseného Francúza stal Cristiano da Matta, ktorý sa vlani prezentoval výborným výkonom v sérii CART a po Villeneuvovi a Zanardim je teda tretím šampiónom CART v F1. Prognózy o jeho budúcnosti v Európe sa však dosť rozchádzajú. Rozdiel v technike jazdy i v technike samotnej je skutočne značný a nie každý sa s tým dokáže vysporiadať. "Je to pre mňa veľká výzva," vraví 26-ročný Brazílčan. "Nateraz však odmietam akékoľvek prognózy. Šoférovať auto F1 je ale niečo mimoriadne. Zatiaľ, čo v pomalých zákrutách sa správa podobne ako CARTy, tak v rýchlych zákrutách je neuveriteľne rýchlejšie." Da Matta si preto musí čo najskôr zvyknúť a tím mu umožňuje adekvátny počet testovacích kôl. Samozrejme, že radšej na starom, respektíve hybridnom modely TF102-TF102B. Zostavu ostrých pilotov v Le Castelled doplnila Toyota novým testmanom, ktorým sa na všeobecné prekvapenie stal ďalší Brazílčan Ricardo Zonta. Ten sa tak po neslávnom účinkovaní v tíme BAR do F1 vracia po sezóne vo formule Nissan, kde sa o titul pobil s Justinom Wilsonom. Vedľa Zontu druhým testmanom Toyoty aj naďalej zostáva Austrálčan Ryan Briscoe, ktorého sme vo Francúzsku nevideli, pretože ho viazali iné povinnosti.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.