Minister kultúry SR Rudolf Chmel podpísal včera v Budapešti spolu so svojím maďarským partnerom Gáborom Görgeyom slovensko
Maďarský minister Gábor Görgey po podpísaní dohody pred novinármi povedal, že touto dohodou sa otvára veľká nádej na vážnu, skutočnú a dobrú spoluprácu medzi SR a MR. Ako dodal, jej dôležitosť spočíva v tom, že sa nepodobá, a ani nie je totožná s tými dohodami, ktoré uzatvárali stranícke štáty v posledných 50 rokoch na báze falošných priateľstiev a bratstiev. Slovenský minister na margo toho, že na uzatvorenie tejto dohody bolo potrebné čakať dlhé roky, poznamenal, že to súvisí aj s tým, že v predošlom období a po roku 1993 nebola celkom priaznivá atmosféra pre slovensko-maďarské vzťahy, a bolo treba niektoré otázky prediskutovať a vyčistiť. "Teraz prišla taká situácia a politická vôľa na obidvoch stranách Dunaja spraviť všetko pre to, aby sa vzťahy vyvíjali pozitívnym smerom. Kultúra, vzdelanie a všetky ostatné atribúty obsiahnuté v zmluve patrili k tým častokrát ideologicky exponovaným oblastiam vzájomných vzťahov, tam sa mohli vyskytnúť aj nejaké nezhody, niektoré otázky si žiadajú riešenia, niektoré otázky zostávajú otvorené. Vzťahy medzi Slovenskom a Maďarskom sú už na takej úrovni, že sa netreba báť o nejakú recidívu," povedal Chmel.
Ako dodal, navonok vystupujú symbolické otázky, ako socha básnika Sándora Petöfiho v Bratislave, alebo pamätná tabuľa Jána Kollára v Budapešti. Tieto zdanlivo malé segmenty zastupujú väčšie celky, a pre vedomie spoločnosti znamenajú tieto symboly veľmi veľa. V dohode zohráva dôležitú úlohu spoločné vystupovanie oboch krajín pri dosiahnutí integračných cieľov, a významnú úlohu hrajú aj princípy a ciele sledované na poli národností. Ministri podpísali aj pracovný plán vzájomnej spolupráce na roky 2003 až 2005, v ktorom zvláštnu pozornosť venujú programom v rámci Visegrádskej skupiny a Stredoeurópskej iniciatívy, ako aj spolupráci v stredoeurópskych regionálnych programoch Európskej únie.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.