rozumových schopností. Je veľmi dôležité, aby začiatky kreslenia boli precvičované vedúcou rukou. To je úloha rodiny a materskej školy. Precvičovaním ľaváka sa nielen znižuje vlastný výkon písma, ale zároveň sa potlačuje rozumový výkon. Vzájomnú súvislosť poukážem na tomto konkrétnom príklade: Žiačka Eva, precvičovaná ľaváčka, písala v triede diktát. Keď vycítila, že ju nekontrolujem, písala ľavou rukou, ostatné partie napísala pravou rukou. A tu sa ukázala zaujímavá vec: časť napísaná pravou rukou sa hemžila chybami, i pravopisnými, ale časť napísaná vedúcou rukou, čiže ľavou, bola takmer bez chyby.
Toto i ďalšie iné pozorovania dokazujú, že každé potlačovanie vedúcej (ľavej) ruky obmedzuje rozvoj písania, čítania a ovšem i kreslenia. Ako vo všetkých činnostiach, tak i pri písaní, čítaní a kreslení sú pre ďalší vývin rozhodujúce začiatky. Preto musíme dopriať každému ľavorukému dieťaťu, aby sa po tejto stránke mohlo rozvíjať podľa svojich schopností. Keď sa ľavoruké dieťa bude učiť písať svojou vedúcou - ľavou rukou, osvojí si pevné základy pre písanie i čítanie a zároveň si osvojuje tiež i rozvoj reči.
Mnohé mamičky majú veľké obavy z toho, čo bude, až ich ľavoruké dieťa príde do školy a bude musieť písať len pravou rukou. Aby svoje ľavoruké dieťa uchránili pred nepríjemnosťou z precvičovania v prvom ročníku základnej školy, snažia sa - ako som sa o tom sám presvedčil - samy dieťa precvičovať pred vstupom do školy. Vnucujú mu ceruzku do pravej ruky v chybnej viere, že dieťaťu uľahčia jeho ďalší osud.
Možno, že sa niektorej mamičke podarí naučiť svoje ľavoruké dieťa kresliť len pravou rukou, ale nakreslený výtvor je znehodnotený alebo menej hodnotný, než aký by bol, keby jej dieťa kreslilo vedúcou ľavou rukou. Môže sa jej podariť, že naučí dieťa písať pravou rukou, ale písmo je menej úhľadné a výkon písania menej zdatný. Dieťa potom síce užíva pravú ruku na písanie i kreslenie, ale robí to nerado. Treba podčiarknuť, že stále napomínanie, okrikovanie, ba ani tresty rozhodne neprispievajú k rozvoju nových nacvičovaných vedomostí.
O čo by bolo pre ľavoruké dieťa jednoduchšie, keby si od začiatku, od svojich prvých pokusov, bralo ceruzku do vedúcej ľavej ruky a osvojilo si správne držanie pera, ceruzky, či iných predmetov i správnu polohu tela.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.