nové hrozivé formy, svedčia aj tragické prípady z posledného obdobia. V tejto súvislosti si možno položiť otázku: Prečo zaobchádzajú mnohí muži tak brutálne so svojimi ženami?
Jedna z možných odpovedí je tá, že niektorí muži si myslia, že násilím môžu ženám imponovať. Väčšina z nich vyrástla s týmto názorom. Silnejší má pravdu - a právo je päsť. Preto bijúci muži nemusia byť v podstate brutálnejší ako iní, majú však menej zábran, ktoré ešte padajú s množstvom vypitého alkoholu.
Viac ako polovica všetkých manželov, ktorí pri nezhodách ubližujú svojim manželkám, je v čase činu psychicky narušená. Tvrdí to britský súdny lekár Dr. Faulk, ktorý skúmal nespočetné súdne materiály a vo vedeckej štúdii ich porovnával. U mužov vo veku nad 40 rokov bol výskyt psychických porúch veľmi vysoký. V tejto vekovej skupine 87 percent všetkých páchateľov nebolo v čase činu "normálnych". U mužov pod 40 rokov boli iba každý druhý psychicky narušený.
Na základe svojich skúseností Dr. Faulk zadelil manželov, ktorí bijú svoje ženy do piatich skupín:
Najväčšiu skupinu tvoria manželia, ktorí majú pocit, že manželky ich neprávom kritizujú a ich požiadavky považujú za privysoké. Snažia sa dlhý čas byť trpezlivými. To vedie k hromadeniu afektov, ktoré naraz jedného dňa vyústia v brutálny útok.
Do druhej skupiny patrí manžel, dominujúci v rodine ako prísna otcovská figúra, ktorá nestrpí žiadne odvrávanie. Tento muž raz za čas brutálne udiera bez akejkoľvek príčiny.
Do tretej skupiny možno zaradiť žiarlivého a súčasne od svojej ženy závislého muža. Jeho závislosť vyvoláva veľké duševné napätie. Aj hromadenie takýchto afektov vypukne jedného dňa vo forme útoku.
Do štvrtej skupiny sú zaradení manželia, ktorých nepredvídaná udalosť vytrhla zo zabehaného spôsobu života a svoju zúrivosť prenášajú na manželky.
Do piatej skupiny patria "návykoví bitkári" u ktorých je spúšťacím mechanizmom alkohol.
Psychológovia sa už dávnejšie zaoberajú týmto smutným javom o to viac, že násilia v rodinách pribúda. Za dôležitú považujú prevenciu a v tejto súvislosti zdôrazňujú význam výchovy detí v rodinách, najmä chlapcov, u ktorých nevhodné výchovné prístupy a vzory správania môžu podporovať agresivitu. Zdôrazňujú význam výchovy k manželstvu a manželskému spolužitiu v zmysle partnerstva a vzájomného rešpektovania sa partnerov. Problém má aj medicínsku a sociologickú rovinu, ktoré by mali predchádzať právnej rovine riešenia tohto problému.
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.