Korzár logo Korzár
Utorok, 19. február, 2019 | Meniny má Vlasta
Nájdete nás na webe

"Druhá strana mince" oslobodenia Košíc 19. januára 1945

V denníku Korzár som už publikoval udalosti počas a po oslobodení mesta Košice 19. 1. 1945 z pohľadu ako to v meste vyzeralo, o ľuďoch, ktorých sa

oslobodenie bezprostredne dotýkalo a o tom, ako prebiehal život v oslobodenom meste. Bol to pohľad zvonku a až teraz vďaka prof. Dr. Antonovi Harčárovi som sa dozvedel o tom, čo sa tu odohralo v zákulisí.

Okupáciu prežil rodák z Jarovníc v Prešovskom okrese ako mladý rímsko-katolícky kaplán. Slovenskú komunitu spolu s ďalšími roduvernými Slovákmi sústredili okolo "katolíckeho kruhu" a práve títo, okupantmi nazývaní "feluidéki komunistak" (hornozemskí komunisti) sa postavili na čelo života v oslobodených Košiciach. Na tieto udalosti spomína prof. Dr. Harčár. My, Slováci žijúci v Maďarmi okupovanom území Slovenska od príchodu sovietskej armády sme očakávali oslobodenie od maďarského panstva. Pripravovali sme sa na túto chvíľu a preto bez zvolávania zišli sme sa predstavitelia 'Strany slovenskej národnej jednoty' na jej oblastnom sekretariáte na Hlavnej ul. č. 10. V tom dome mal svoju advokátsku kanceláriu oblastný predseda strany JUDr. Štefan Kaifer. Na sekretariát prišli Július Grobon, Ladislav Štofko, spomínaný Dr. Š. Kaifer, Dr. Michal Potemra a Ladislav Saučin redaktor 'Slovenskej jednoty', František Zámborský, Ferdinand Segiňák, Štefan Vidumský a ďalší. Zanikla 'nyilašská' správa a preto sa rozhodli zaujať miesta pri organizovaní správy mesta. Vznikol zoznam členov budúceho národného výboru. V budove železničného riaditeľstva sa usídlila správa mesta s názvom 'Správna komisia mesta Košíc'."

Na druhý deň navštívila delegácia Dr. Anton Harčár, J. Grobon, Dr. Michal Potemra, Dr. Mikuláš Borgoň - sudca, ktorý mal za sebou ruský front, vedená JUDr. Štefanom Kaiferom ruského veliteľa mesta. Predstavili sa ako slovenskí reprezentanti občanov mesta s tým, že budú veliteľovi mesta nápomocní pri organizovaní civilnej správy Košíc. Počas tohto rokovania prišla do miestnosti ďalšia delegácia zložená z košických Maďarov - domorodcov vedená MUDr. Vojtechom Simaim. Tvrdili o sebe, že sú predstaviteľmi miestnej organizácie komunistickej strany. O V. Simaim sa vedelo, že bol členom sociálnodemokratickej strany, no o ďalších košickí Slováci nič nevedeli, ba ani ich nepoznali. Veliteľ bol v pomykove a aby získal čas a v tejto situácii sa mohol zorientovať, prikázal spísať nacionálie oboch delegácií a požiadal, aby prišli k nemu na druhý deň.

Po odchode od veliteľa Slováci jednali s maďarskými 'votrelcami' a zistili neuveriteľné. Títo totiž zastávali názor, že Košice patria do Maďarska a preto mestská správa sa má organizovať pod vedením Maďarov. Ako komunisti sa už vtedy pokladali za vedúcu silu v meste a na terajšej Štúrovej ulici už v ten deň otvorili sekretariát komunistickej strany a robili prípravy na vytvorenie vlastnej milície, na zriadenie ktorej robili Slováci tiež prípravy.

Na druhý deň, bola to nedeľa 21. januára, u veliteľa pri jednaní jeden dôstojník rozhodne vyhlásil, že Košice patria do Československej republiky - bol to vysoký politický pracovník armády Brežnev. Maďarská delegácia na to protestne odišla. Po ich odchode poveril veliteľ organizovaním milície Dr. M. Borgoňa. Ešte v ten deň sa za pomoci zástupcu Pavla Podrackého podarilo zorganizovať 200 člennú slovenskú milíciu. V pondelok 22. januára poveril veliteľ JUDr. Štefana Kaifera organizovať civilnú správu mesta, ktorej tajomníkom sa stal Dr. Michal Potemra. V tom čase na sekretariát Slovákov v civile prišiel neznámy Július Maurer. Pochádzal z Krompách, vedel ani dobre po slovensky, bol účastníkom 'krompašskej vzbury' a po nej ušiel do SSSR, vrátil sa teraz so sovietskou armádou ako víťaz a venoval sa organizovaniu komunistickej strany. Oznámil, že predstavitelia Slovenskej národnej rady sú v Trebišove a do Košíc prídu až 31. januára, kedy sa v Košiciach uskutoční oslava oslobodenia, na ktorej má byť rečníkom prof. Dr. Anton Harčár.

Ľudská hlúposť aj ľudská zloba nemá hranice. Dokázali to maďarskí komunisti, možno, práve za pomoci Maurera nadviazali styk so všadeprítomným NKUD a Slovákov označili ako 'fašistov'. Prednedávnom maďarskí 'fašisti' označili ešte pred nemeckým 'gestapom' Slovákov za komunistov, tak teraz košickí maďarskí 'komunisti' ich obiľagovali prívlastkom 'fašisti'. Ako prvý bol 23. januára na Hlavnej ulici 'náčelník' slov. milície Dr. M. Borgoň, ktorý v blízkosti dómu stretol istú ženu v spoločnosti dvoch sovietskych vojakov, ktorú v minulosti súdili pre mravnostné delikty. Títo sa preňho vrátili a donútili ho ísť na Rázusovu ulicu do Krčméryho vily, kde už mali zaistených viacerých sudcov. Udavači našli svoj cieľ a ich pričinením sa obeťami stali nevinní ľudia. Zaistili ďalej Ladislava Štofka, Dr. Š. Kaifera a Dr. Potemru, J. Grobona, Ladislava Saučina, Alexandra Bertu a riaditeľa Slovenskej hospodárskej banky Františka Mandíka. Keď sa prof. Dr. Harčár obrátil na 'všemocného' Júliusa Maurera, ten ho ubezpečil, že všetko bude v poriadku. Nestalo sa. V pondelok 29. januára 1945 zaistili aj Dr. Harčára - z bytu ho odviedli priamo do košickej väznice, pričom mu stihli nebadane zobrať hodinky. Na chodbe vo väzení pripojili k nemu Jozefa Peržeľa, ktorý býval v Kysaku, vsotili ich do cely bez osvetlenia, kde už boli ďalší zaistení a bol medzi nimi Andrej Bugarský, bývalý spolužiak Dr. Harčára z gymnázia. Po maďarskej okupácii prešiel na Slovensko, vyštudoval farmáciu a v Trebišove viedol lekáreň. Ráno pri brieždení bolo možno spočítať a pripočítať ešte 10 tvárí v cele.

Položenie väzňov vo väzenskej cele ešte aj dnes pokladá Dr. Harčár za vrcholné zneuctenie ľudskej osoby, ktorým bolševické násilie postihlo desaťtisíce nevinných ľudí. Títo poslúchli vyhlášku mesta, prihlásili sa, iní na základe falošného udania. Títo sa potom stali účastníkmi 'smrtného pochodu'. Do poľského mesta Sanok, odkiaľ sa dostali niektorí až na Sibír na 'malenkuju rabotu'. Len málo ich prežilo a dnes sa s horkosťou domáhajú odškodnenia a spravodlivosti.

V stredu 31. januára 1945 na slávnosť oslobodenia mohli už prísť do Košíc predstavitelia SNR, medzi nimi Dr. Vavro Šrobár a Ladislav Novomeský. Keď sa dozvedeli o uväznení členov strany slovenskej jednoty, intervenovali za ich prepustenie. Prof. Dr. Harčár a Peržel sa dostali z väzenia v piatok 2. februára 1945. No v sobotu zistili, že ostatní uväznení sa toho ešte nedočkali. Takto Dr. Harčár prežil druhé ohrozenie života. Žiaľ, nebola to posledná jeho skúsenosť s ľudskou náklonnosťou k nemu, surovosťou a bezohľadnosťou.

SNR začala úradovať v budove riaditeľstva železníc, kde bolo aj vojenské veliteľstvo mesta. V nedeľu ráno viedol Dr. Harčár vyše 60 člennú delegáciu pred predstaviteľov SNR. O priebehu návštevy priniesli správu noviny 'Národná obroda" č. 2 zo 7. februára. Začala vychádzať aj 'Pravda'. Potom to boli noviny 'Demokrat'. Košickí Slováci pomáhali pri tlačení novín svojim papierom, no tlačilo sa v Prešove a z tých čias sa pre archívne účely zachovalo len málo exemplárov.

Delegáciu prijalo predsedníctvo SNR na čele s predsedom Dr. Vavrom Šrobárom. Dr. Harčár v mene delegácie prehovoril o Slovákoch, ich pevnosti a vytrvalosti za okupácie a príchodom prejavil tak svoju oddanosť a vernosť SNR a požadoval ochranu pred potupovaním a prenasledovaním. Za SNR predseda Dr. Vavro Šrobár vyjadril radosť, že prišli k predstaviteľom SNR, ktorí sú poverení spravovať osudy oslobodených Slovákov. "Teší nás, že sa hlásite k práci a vyslovujeme vám srdečnú vďaku za to, že ste v najťažších časoch, keď nebolo na území okupovanom Maďarmi ľahké byť Slovákom. Vytrvali ste pri svojom slovenskom presvedčení a že ste i v najťažších časoch zachovali dedovizeň našich otcov a všetky hodnoty, ktoré ste uznávali za najcennejšie."

Keď som týždeň po maturite 1. júla 1945 nastúpil do zamestnania ako elév v 'správnej komisii mesta Košíc' so zaradením na odbor kultúrno-sociálneho oddelenia, stal sa mojim nadriadeným prof. Dr. Harčár, vtedy už predseda telovýchovnej jednoty 'ŠK Jednota Košice' (od septembra 1945 aj predseda Východoslovenskej futbalovej župy) a jeho zástupcom mojím priamym nadriadeným nebol nik iný ako už vtedy ustanovený predseda futbalového oddielu Alexander Bačinský.

Onedlho oslávi v Košiciach 85 ročné jubileum prof. Dr. Anton Harčár, ktorý mi pre čitateľov Korzára odhalil dodnes nepublikovanú "Druhú stranu mince" oslobodenia Košíc.

Na spracúvanie osobných údajov sa vzťahujú Zásady ochrany osobných údajov a Pravidlá používania cookies. Pred zadaním e-mailovej adresy sa, prosím, dôkladne oboznámte s týmito dokumentmi.

Najčítanejšie na Korzár

Inzercia - Tlačové správy

 1. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 2. Čo sa stalo s mojimi úsporami v druhom pilieri?
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 5. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu
 6. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku
 7. Šanca pre mladé talenty z oblasti umenia, vedy či športu
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online
 9. Top destinácie a hotely na exotickú dovolenku v zime
 10. Stotisíc ľudí rozhodlo: Nadácia banky rozdelí štvrť milióna eur
 1. Slovensko má zasiahnuť robotizácia
 2. Viete, aké sú najlepšie možnosti sporenia pre mladých?
 3. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť
 4. Lídri farmárov? Jeden je spájaný so zločinom. A druhý?
 5. Hitem jsou cyklopočítače Mio - pro zábavu i výkon
 6. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny
 7. Ako založiť spoločnosť v Rakúsku
 8. Tatranská mliekareň prosperuje aj vďaka spolupráci s Tescom
 9. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť
 10. Noerr advised on WebSupport deal
 1. Darček, s ktorým si na vás spomenie 365 dní v roku 15 280
 2. Zážitky z Pobaltia: Objavte Tallinn a Rigu 13 388
 3. Premýšľate o aute do 10 000 eur? Poradíme vám, ako nenaletieť 10 188
 4. Na dôchodok si možno sporíte zle. Šesť zásad správneho šetrenia 9 663
 5. Reportáž: Takto sa na Slovensku vyrábajú cestoviny 8 659
 6. Je lepšie menučko, alebo domáca strava? Týždeň sme varili doma 6 389
 7. Hotovosť je na ústupe. Karty akceptujú aj v kostole či na ulici 4 944
 8. Predpremiéra vynoveného VW Passat: Viac IQ, viac online 4 642
 9. Trápi vás chrípka alebo prechladnutie? Vieme, ako s nimi zatočiť 3 641
 10. First moment: Španielske pobrežie patrí medzi najpredávanejšie 3 627

Neprehliadnite tiež

Jednu koľaj v Krompachoch sprejazdnia v utorok večer

Vlaky by mali začať jazdiť s obmedzenou rýchlosťou.

Práce na oprave koľaje.

Kultúrny dom, v ktorom spadol na ľudí strop, nebol skolaudovaný

Primátorka Čiernej nad Tisou tvrdí, že keby to vedela, ples tam nezorganizuje.

Spadnutý strop v Čiernej nad Tisou.

Po poruche rušňa rýchlik do Košíc meškal asi dve hodiny

Vlak meškal aj na južnej trase, v Rožňave museli meniť lokomotívu.

Ilustračné foto.

Polačekovu mestskú koalíciu v Košiciach rozhádal poslanec Djordjevič

Starosta Petrovčik: Je to prkotina, ale bude mať dohru.

Nezávislý poslanec mesta Košice Michal Djordjevič.

Hrali s Manchestrom United. Mysleli si, že ide o tunajšiu dedinu

Angličania zažili guľovačku na Skalnatom plese a pozreli si hokej.

Mladí Popradčania si zahrali s rovesníkmi Manchestru United.

Hlavné správy zo Sme.sk

DOMOV

NAKA obvinila konateľa Kiskovej firmy

Stíhanie sa týka firmy KTAG, ktorá si mala vypýtať neoprávnenú vratku DPH.

KOMENTÁR PETRA TKAČENKA

Kde nechal Fico istoty?

Ani volič Smeru nevydrží všetko.

Už ste čítali?

Domov NajnovšieNajčítanejšieDesktop