tým, v ktorých žijú ľudia v subsaharsej Afrike. Aj iné údaje v správe, ktorú zverejnili vo štvrtok v Londýne, však podľa podpredsedu vlády Pála Csákyho sú "nie celkom správne".
"Určite môže ktokoľvek povedať, že v Amsterdame, Londýne, New Yorku, ale aj na Miami, ľudia, ktorí nemajú zamestnanie a nemajú kde bývať sú na tom horšie ako priemerní obyvatelia Afriky," povedal. "Z toho ešte nevyplýva, že Holandsko, Veľká Británia alebo USA by sa nevenovali dostatočným spôsobom sociálnemu zabezpečeniu vlastných občanov a že by to bol systém štátnej politiky."
Pripustil, že niektoré skupiny Rómov žijú na Slovensku vo veľmi ťažkých podmienkach, nedá sa to však podľa neho zovšeobecniť na celú rómsku komunitu.
Správa OSN zostavená z prieskumu situácie 5000 Rómov v Maďarsku, Bulharsku, Rumunsku, Česku a na Slovensku označuje Rómov v strednej Európe za "najchudobnejších z chudobných" a hovorí, že investície do rómskych projektov doteraz nepriniesli skutočné zlepšenie ich situácie. "Toto absolútne nie je pravda," tvrdí Csáky. "Myslím si, že to, čo tu bolo vynaložené v uplynulých štyri rokoch, bolo vynaložené efektívne. Urobilo sa veľa vecí. O tom hovorí aj náš odpočet činnosti a aj NKÚ."
Pre každú vládu je podľa neho veľkou dilemou, ako v zložitej sociálnej situácii riešiť takúto špecifickú problematiku. "Žiadna vláda nemôže riešiť vážne problémy jednej komunity na úkor iných," povedal.
Vláda ani ANO už kibuce neplánujú
Rómska problematika stále patrí pod vicepremiéra Csákyho, ktorý za ňu zodpovedal aj v predchádzajúcom volebnom období. Csáky chce v januári predložiť vláde odpočet svojej činnosti týkajúcej sa Rómov za uplynulé štyri roky.
Pod koho by mali Rómovia patriť sa koaličné strany hádali na začiatku volebného obdobia. Csáky a SMK za problematiku už nechceli zodpovedať.
Rómov chcela prevziať strana ANO pod ministerstvo kultúry, kde šéfuje jej nominant Rudolf Chmel. Zverejnila aj program riešenia situácie Rómov v osadách - mali fungovať na spôsob kibucov, štát mal platiť misionárov. Navrhla tiež zriadiť osobitný rómsky úrad na východe Slovenska. Niektoré návrhy ANO označili experti za smiešne.
Koaličná rada po niekoľkotýždňových hádkach a upozorneniach zo zahraničia nakoniec rozhodla, že Rómovia zostanú Csákymu. Od decembra funguje poradná skupina, zložená zo splnomocnenkyne pre Rómov Kláry Orgovánovej, zástupcov úradu vlády, expertov ANO a iných koaličných strán.
"Snažíme sa premyslieť, ako spojiť to, čo sa v tejto oblasti urobilo za posledné štyri roky, a čo funguje, s tým, čo je dobré v návrhu ANO," povedala Jana Kviečinská, generálna riaditeľka sekcie ľudských práv a menšín Úradu vlády.
Skupina s pomocou expertov Phare z členských krajín únie pripravuje rozsiahlu stratégiu riešenia rómskej problematiky. "Máme stanovené ciele, ktoré chceme dosiahnuť do konca roku 2003, do konca volebného obdobia a výhľad do roku 2010. Zverejnená bude vo februári. Zatiaľ môžem povedať, že kibuce v nej neplánujeme," povedala Kviečinská.
Materiál chce Pál Csáky predložiť aj Európskemu parlamentu.
Autor: mar
Najdôležitejšie správy z východu Slovenska čítajte na Korzar.sme.sk.